Ne garip, siyaset denilen şeyi bu kadar abartmamız. Ne garip görüş farklılıkları yüzünden bu kadar bölünmemiz. Ve en garip olanı en alakasız konularda bile siyaseti araya sokmamız. Çok mu lazım bir şey ki bu? Tarih boyunca bu konu yüzünden canından olan isimler varken, biz neden sanata dahi siyaseti karıştırmışız ki? Siyaset farklıdır, sanat farklıdır.
SİYASET SANATI KİRLETMESİN !

Sponsor Bağlantılar

Evet bir de bu var. Siyaseti sanata karıştımak. Bir oyuncunun filmlerini karşıt görüş diye izlememk, bir şair satırlarını okumamak. Bunlar kötü durumlar. Örnek mi? Nazım Hikmet’i okurken görüldüğüm zaman sorulan soru ‘Solcu musun?’, Mustafa Armağan okurken aynı soru şöyle değişyor ‘Sağcı mısın?’ Bunun örnekleri çok fazla. Bu kadar önemli mi? Solcu veya Sağcı olmak? Bir film adı söylemeye korkar olduk eğer ki baş rollerinde siyasi görüşünü bildiğimiz bir oyuncu varsa. Ya sanatçılarımızdan rica edicez siyasi görüşlerini belirtmesinler yada biz karşı görüşümüzden öcü görmüş kaçıcaz. Bu kadar basit olmasın. Sanat dediğin şey siyasete benzemez her insanın aynı salonda izlediği film varken bunu neden bölmeye çalışıyorsunuz ki?

OKUMAYALIM, ÖĞRENMEYELİM !

Solcu kişiliğiyle tanınan Deniz Gezmiş’in hayatını merak edip kitabını okumaya kalkma sakın! Karşı görüşte ki kişilerden alacağınız tepkiler belli ‘Deniz Gezmiş solcu okuma! ‘ Bu durumda Adnan Menderes gibi sağcı bir kişiliğiyle okuma, bu seferde solcular kızar! Öğrenmeyelim nolmuşsa olmuş işte karşı görüşse bizi ilgilendirmez. Hayır! Beni ilgilendirir. Öbür önyargısız okuduğum kitaplar gibi onuda okumak isterim. Veya bir filmi izlemek istediğim için izliyorsam her filmi izleyebilmeliyim.

Gerçekten haksız bir birleşim ‘siyaset ve sanat’. Umarım insanlar siyasetten uzak kaldığı zamanlar film izlerler, kitap okurlar.

İNSANLAR SİYASETTEN UZAK, KARŞIT GÖRÜŞÜ KENARA ATMIŞ BİR YERDE BULUŞABİLECEKLERSE UMARIM BU SANAT OLUR!