28 Ekim 2000 yılında herkesçe kullanılması zorunlu hale getirilen T.C. kimlik numarası, beraberinde büyük sıkıntılarda getirdi. Uygulama aşamasında büyük tartışma konusu da olmuştu. Tartışılan konulara baktığımızda, daha çok nasıl kullanılacağı yönünde yoğunlaştığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Sponsor Bağlantılar

Türkiye’de yeni olan her şey tartışılır. İstişare edilsin, edilmesin demiyorum. Ancak ele alınan tartışma konularına baktığımızda sistemin nasıl kullanılması yönünden çok, kullanılmasının yanlış olacağı yönünde ortak fikirler ön plana çıkartılması hataları da beraberinde getiriyor. “Hata hatayı doğurur.” sözü de burada devreye giriyor.

Ülkemizde ne hikmetse bir şey yapılacaksa, hemen yapılıveriyor. Yani, bir plan yapılmıyor. Ne de olsa ilerleyen süreçte yerine oturur düşüncesinden dolayı hemen her şeyi ülke olarak yanlış veya eksik yapıyoruz. T.C. kimlik numarası işlemlerimizi kolaylaştırdığı gibi her şeyimizin bir anda ortaya çıkmasını da bir o kadar kalaylaştırdığını da unutmamak lazım. Mesela, T.C. kimlik numaranı bilen biri, rahatlıkla tüm bilgilerine ulaşabilir. Kullanımı ve ulaşılması bu kadar kolay olan bir uygulama yanılmıyorsam ancak Türkiye’de olur! Ey! Devletin değerli büyükleri, bir uygulama getiriyorsan neden bunu koruyucu bir önlemde beraberinde getirmiyorsun, neden milletimi rahata kavuşturayım derken, milletinin gizli ve özelini ele veriyorsun, neden, neden neden… Bu gibi soruları çoğaltmak mümkün.

Ey! Devletimin değerli büyükleri, buradan sizlere sesleniyorum; bir an önce T.C. kimlik numaralarına güvenlik kodu verilmeli. Bu kodları sadece kimlik numarasına sahip olan kişi bilmeli. Devlet dairelerinde resmi görevli dışında kimsenin T.C. kimlik numarasını bilmesi mümkün olmaması lazım. Bunlar yapılırsa, ülke insanı rahata kavuşur.

Sonuç olarak; Türkiye’de yapılan her yenilik beraberinde büyük sorunlarda doğuruyor. Bunun sebebi; sistemin kopyalanmış olmasından kaynaklanıyor. Daha açık bir şekilde ifade edilmesi gerekirse, başka ülkelerde bir sistem dâhilinde yürütülen uygulamanın planlı sistemi değil, sadece “ADI” alınıyor. Bu olunca da çarpıklık vuku buluyor.

Vesselam,

Hamza KILIÇASLAN

İlgili Makaleler:

* TC Kimlik No Sorgulama