Uyku apnesi bir sağlık sorunudur. Nasıl bir sağlık sorunu olduğunu az sonra uyku apnesi nedir? adlı yazımızda göreceğiz.

Uyku apnesi halk ağzındaki deyişiyle horlama olarak bilinir. Uyku apnesi solunum durmasıdır. İnsan hayatının vazgeçilmezi olan uyku yaşantımızın üçte birini oluşturmaktadır. Kalitesiz uyku,gündüz sürekli halde dolaşma (uyur gezerlik), konsantrasyon eksikliği gibi sorunlara yol açarken daha tehlikeli hastalıklara da neden olabiliyor. Bu hastalıklar kalpte ritm bozukluğu, felç veya ani gece ölümlerine neden olan uyku apnesinin bir sonucu olarak görülebiliyor.Uyku apnesi ayrıca kalp krizine ve kalp yetmezliğine de yol açmaktadır, cinsel istikrarsızlık ise cabasıdır…

Sponsor Bağlantılar

Uyku Apnesinin Nedenleri

Uyku apnesinin nedeni,boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesidir. Fazla kilolu olmak, büyük bademciklere ve geniz etine sahip olmak uyku apnesinin nedenleridir.

Uyku Apnesinin Belirtileri

Uyku apnesinin en sık rastlanan belirtisi uyku esnasında solunumun durmasıdır. Diğer belirtiler ise uyku sırasında huzursuzluk, horlama, sık sık idrara kalkma, terleme, ağız kuruluğu, reflü, tanıklı olarak solunum durmaları olarak gösterilebilir.

Uyku Apnesi Nasıl Önlenir?

Uyku apnesi herkesin alabileceği basit önlemlerle engellenebilir. Hastalık için en riskli faktör obezitedir. Uyku apnesi kilo verilerek hastalığa yakalanma riskini yarı yarıya azaltabilir. Buna ek olarak alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak, sırt üstü yatmamak hastalığa yakalanma riskini azaltır. Horlamayı azaltan, burun açıklığını sağlayan spreyler ve bantlarda önlem olarak alınabilecekler arasına girmiştir.

Uyku Apnesi Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde en önemli nedenlerinden biri obezite olduğundan dolayı eğer böyle bir durum varsa hemen aşılması gerekir. Hastanın Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanlığına gidip cerrahi yönden değerlendirilmesi gerekir.
Uyku apnesinin özgün tedavisi hava yolunu açık tutacak şekilde, basınçlı buhar makinelerinin kullanılması ile sağlanmaktadır. Sabah dinlenmiş ve uykusunu almış olarak uyanmış bulunan hastaları makine kolaylıkla kabul etmektedir. Çeşitli cihazlarla uyku apnesi hastalığının tedavisi ardından uyku apnesi hastalığından kurtulan hastaların yaşam kalitesi yeni baştan yükseltilmektedir.