Herkese merhabalar bu benim ilk yazım umarım dikkatinizi çeker ve yararlı olur 🙂

NEDİR BU 25. KARE ?

Beynimiz sadece 24 kare algılamaktadır ve sadece onları görmektedir. Bazı film ve dizilerde bu teknik REKLAM olarak kullanılmakta.

Sponsor Bağlantılar

Bazı dizilerde ”bu dizide sanal reklam uygulanmaktadır” diye alt yazı geçiyor. Bunu hepiniz görmüşsünüzdür. Nedir bu peki = Bu dizinin bazı yerlerine 25. kare konuldu demektir. Biz 25. kareyi göremeyiz. Sadece beynimiz görür. O kadar hızlıdır ki görmemiz imkansızdır. Rus kanallarında 25. kare tekniği ile görüntünün arasına KOLA İÇ – BAŞKA KANALI AÇMA diye mesajlar sıkıştırılıyormuş. Bunu farketmişler ve engellemişler. Bazen bir tv programı izlerken reklam çıksa bile reklamı hala izliyorsunuz değil mi? O kanalı reklam olsa bile değiştirmiyorsunuz. İşte bu teknikten dolayı !

İSTEK ARTTIRICI ŞEYLER!

Dizilerin arasına çikolata-kola gibi şeyleri 25. kare ile yerleştiyorlar. Dizi izlerken sizinde canınız çikolata vb. şeyler çekiyor değil mi? Sizin beyninize bu mesajları kazıyorlar. Bu da çikolata vb. ürünlerin satışını arttırmış oluyor.

YASAK DEĞİL Mİ BU ?

Maalesef bu yasak değil (bizim ülkemizde) çünkü öncelikle sizden izin isteniyor (bu dizide sanal reklam uygulanmaktadır) yazısını gördüğünüzde izlemeye devam edince siz kendiniz istediniz diye sayılıyor. Buda kesinlikle yasaldır.. 

…Egecan…

* Bilinçaltı (Subliminal) Mesajlara Dikkat