Ayak parmaklarının aralarında oluşan ve kimi zaman ağrıya neden olan mantarlar, fazlasıyla kaşıntı hissine, kötü kokuya ve beyaz beyaz döküntülere yol açan ciddi bir sorundur. Ayrıca ayak mantarları, tırnaklar için de büyük tehlike teşkil eder.
Ayaklarında mantar olan insanlara ait havlu, terlik gibi eşyaları kullanmak, saunaya veya havuza girmek mantarın size de bulaşmasına neden olur. Bir çok çeşidi bulunduğu içinse farklı tedavi yolları izlenen bu soruna en iyi çözümse şifalı bitkilerden gelmektedir.

Sponsor Bağlantılar

* 40 damla çay yaprağının bulunduğu yetecek miktardaki suya, ayakları sokup 10 dakika bekletmek ardından havluyla kurulayıp saç makinesi ile nemini almak mantar sorununa iyi gelir. Ancak ayak tırnaklarının kesilmiş olması ve hiçbir yerde nem kalmamış olması çok önemlidir. Tamamen nemden de arındırılan ayaklara birkaç damla çay ağacı yağı sürülünce işlem tamamlanır.

* Dövülmüş bir tutam çörek otuna yeterli miktarda elma sirkesi katıldıktan sonra pamuğa dökülerek mantarlı yere sürülür. (Çörek Otunun Faydaları)

* Birer tutam yabani kekik, oğulotu, gül ve çilek katılan suyun kaynatılmasının ardından elde edilen sıvı, soğuyunca süzülerek içilir.

* Mikroorganizmalara karşı kendi penisilinini üreten zeytin ağacından toplanılan zeytin yapraklarından elde edilen öz mantara iyi gelmektedir.

* Demlendirilen 10 poşet avakado çayının suyuyla 10 dakika banyo yapmak ayak mantarı sorununa iyi gelir.

* Dilimlenmiş sarımsakların konulduğu ayaklara çorap geçirilerek tüm gün beklenilir. (Sarımsağın Faydaları)

* Aloe vera jeli ya da aynısafa kremi mantarlı bölgeye sürülerek mantarlar yok edilir.

* 2 çorba kaşığı kına ve birer tatlı kaşığı şap tozu ile zeytinyağı karılıp ayağa sürüldükten sonra nemli bez ve streç ile sarılır. Temiz bir çorap geçirilerek bir gece bekletilen ayaklar daha sonra yıkanır ve tamamen kurulanır. Ardından limon suyu ile masaj yapılır. Kuruması ile ayaklara talk pudra serpilerek işlem tamamlanır.

* Birlikte dövülen fesleğen ve devetabanına gül yağı katılarak elde edilen merhem mantarlı bölgeye mantar geçene kadar her gün uygulanır.

* On beş dakika kaynatılmasının ardından süzülen şahtere otundan elde edilen sıvı, tuz ve gül suyu ile karıştırılarak ayaklara masaj uygulanır.

* 6 – 7 diş sarımsak, az miktar tuz ile dövüldükten sonra içine bir miktar alkol konur. Ayağa sürülen bu karışım, 3 – 4 saat boyunca yıkanmaz. Yatmadan önce yapılan bu işlemin ardından ayak, ılık su ve sabun kullanılarak yıkanır. Yapılan karışımdan geriye kalan tentürün döküldüğü pamuk, bir bez parçası ile ölü deriden arındırılan ayaklara yerleştirilerek en fazla 2 – 3 saat bekletilir. Pamuklar alındıktan 3 – 4 saat sonraysa ayakların yıkanması gerekir. 3 – 4 gün arayla uygulanması gereken bu işlem 15 gün boyunca sürdürülür.

Bu yöntemler sayesinde ayak mantarları 3 – 6 ay arası sorun olmaktan çıkmaktadır. Mantarın tekrar belirmesinde ise işlemler tekrar uygulanır.