Mainz, 21.01.2012
 
Eski mahallesine demediğini bιrakmayan yeni mahalleli bir gazetecinin aldιğι ιrkçι mesajlara karşιlιk biraz da öfkeyle karιşιk „evet ben Ermeniyim zoruna mι gitti“ çιkιşι ile ilgisi yok benim yazιmιn başlιğιnιn.
Benim takip edebildiğim kadarιyla bu topraklarda yetişmiş aydιn namusu taşιyan ender insanlardan biri olan Hιrant Dinkìn bir suikast sonucunda öldürülmesi ile başlayan „hepimiz Ermeniyiz“ sloganι ve bu slogan etrafιnda hâlelenen hadiseler neredeyse bu suikast kadar ciddiye alιnmaya değerdir. Üstelik bu konu sadece siyasi olarak değil sosyolojik bir analize de ihtiyaç göstermektedir.

Sponsor Bağlantılar

Bu sloganιn basit bir „empati“ çağrιştιrmasι yaptιğι söylense bile vahimdir. Zira bir insanιn hukukunu savunmak için Ermeni olmamιza gerek yoktur. Meselâ bendeniz Ermeni olmadιğιm halde ve ben de Ermeniyim demeden Hrant Dinkìn örgütlü bir cinayete (mahkeme örgüt yok dese de) kurban gittiğini ve bunun bir insanlιk suçu olduğunu haykιrmaktayιm. Zira benim iman ettiğim inanç sisteminin esaslarιna göre hayat bir hak değil bir vecibedir. Bir insan hayatιna kasteden bütün insanlιğa kastetmiş olur. Bu ilâhi düsturlarι çoğaltmak mümkün ama konumuz bu değil.

Bir kere ιrkçιlιğιn yüzkarasι bir ideoloji olduğunu peşinen belitmek isterim. Zira ιrkçιlιk ilkelliktir. Kendi soyunu bιrak ana-babasιnι bile tayin edemeyen aciz bir insanιn kendisinin hiç bir dahli olmadιğι bir konuyu övgü meselesi yapmasι hamakat değilse ahmaklιktιr. Bu ilkel sapkιnlιk aynι zamanda çok da tehlikelidir. Zira her bir ιrkçι yaklaşιm karşιtιnι yaratιr. Ancak pek tabiidir ki bu cinayet bir ιrkçι cinayetinden çok fazla şey anlatιr. Baştan kabul etmeliyiz ki cumhuriyetle beraber başlayan „uluslaşma“ projesi tamamen zorbalιğa dayandιrιlmιştι. İT`ci gelenekten tevarüs edilen „fedailik“ projesi bazι makyajlarla birlikte aynen korundu. Devletin adam öldürmesi bizim öyle pek yabancι olduğumuz bir şey değildir. Bunlarι inkar etmek bize bir şey kazandιrmaz. Özellikle „uluslaşma“ projesi uğruna çok can lar katledildiği bilinmektedir. Onlarca milliyetten insanlarιn yaşadιğι bir coğrafyayι tek bir ulus haline dönüştürmenin zorluklarι oratadadιr. Lozan muahedesiyle mübadele edilebilenler edilmiş edilemiyenler, yahut farklι kalmakta direnenler ise bir şekilde tasfiye edilmiştir. Oysaki gayr-i müslim azιnlιk bu coğrafya da aynen korunabilseydi kimbilir ülkemize hemen her alanda ne büyük zenginlikler katιlabilirdi, ama olmadι. Cumhuriyeti kuran kadrolar dikensiz bir gül bahçesi hevesindeydiler. Hoş ondan evvelki 3 adet maceraperest paşa da boş bir „Turan“ ülküsü uğruna koca bir memleketi iflasa sürüklememiş miydi?

Cumhuriyeti kuran kadrolarιn büyük bir bölümünün „pozitivist“ olduklarι ve en azιndan İslâma mesafeli olduklarι çok açιk bir hakikat olmasιna rağmen onlar bu ülkede ne gayr-i müslimleri, ne alevileri ve ne de Kürtleri istediler. Onlar bu ülkede yaşayan insanlarιn tornadan çιkmιş 5×20 kalaslar halinde dinine donu kadar değer vermeyen Türk, Müslüman ve Hanefi tek bir tip halk yaratmanιn çabasι içinde oldular. Bu kemalist felsefe her zaman devletin biricik önceliği oldu. Tek parti döneminde alenen yapιlan uygulamalar demokrasi denemelerinde el- yer altιndan hep sürdürüldü. Şimdilerde ülkemiz davalardan geçilmiyor, sebebi işte bu azgιn vesayeti bitirmek. Ancak 5 yιl devam eden Hrant davasιndan çιkan karar biraz umutlarιmιzι kιrdι. Hükumet çevrelerinden karara karşι ciddi eleştiriler geliyor ama bence bu konuda hükumet gerektiği kadar cesur davranmamιştιr. Başbakanιmιz biz katili 32 satte bulduk gerisi yargιya kalmιş derken bazι şeyler gözden kaçιrιlιyor. Trabzon emniyet ve jandarmasι ile Samsun jandarmasιndaki vahim iddialar yada İstanbul emniyetinin tutumu soruşturulabilmiş midir? Meselâ o zaman İstanbul emniyet müdürü olan Celâlettin Cerrah ödüllendirilip Osmaniye`ye vali yapιlmamιş mιdιr?

Tabi bu dava aynι zamanda bir „turnusol“ işlevi de görüyor. Şimdi Hrant için sokaklara dökülüp „hepimiz Hrantιz, hepimiz Ermeniyiz“ diyenleri ve bu davanιn ülkenin en önemli meselesi haline getirilmesi için (çok önemli bir dava olduğu doğru) pervasιzca yayιn yapan medya kuruluşlarιnιn tavrιna bir bakalιm.

Hrant için yürüyenlerin büyük bir bölümü malum medyanιn ya çalιşanlarι ya okuyanlarι. Bu malum medya „ergenekon“ meselesini aylarca görmezden geldikten sonra sulandιrma işlevine soyundu. Halbuki  Ak Parti iktidarιnιn hemen başlarιnda hazιrlanan „kafes eylem planι“ tam da gayri müslimlerin hedef alιnmasι ile ilgiliydi. Nitekim tek cinayet bu da değildi. Rahip Santoro ve Malatya zirve yayιnevi cinayetlerini de buraya dahil etmek gerekir. Bu azgιn güruh, bu davalar olmasa kimbilir daha  ne cinayetler işleyecekti. Ama bu malum zümreye bakιyorsunuz; örgüt bulamadι diye mahkemeye veryansιn ediyor, alenen ilintisi olmasιna karşιn ergenekonla bağlantιlιdιr diyenlere de ağιz dolusu küfür kusuyorlar. Ne yani sizin hoşunuza gitsin diye yoldan geçen bir kaç sakallι amca bulup “irtica” adιna yaptιk mι dedirtelim. Evet, iddia ediyorum istedikleri tam da bu dur. Bu kafa bunu ilk defa yapmιyor ki Sivasta aynι şeyi yaptιlar ne kadar sakallι adam varsa hepsini müebbet hapse mahkum ettiler ama yine de doymadιlar. Alparslan Aslan hani tekbir getirerek cinayet işlemişti, şimdi nerde bu iddialarιn sahipleri…

Uzatmaya gerek yok bu ülkedeki kavganιn temeli bellidir. Kendisini bu ülkenin sahibi halkιmιzι da „ιrgat“ olarak gören bu derin zihniyet irtifa kaybetmektedir. Ancak görünen o ki kolay teslim olmayacak ve sonuna kadar çatιşacaklar. Kavga millet ile yapιlmaktadιr. Hrant faklι duruşu ve cesur çιkιşlarιyla kendini hedef haline getirmiş ve bu kendi gizli, failleri açιk örgüt tarafιndan „kaos“ yaratma adιna kurban edilmiştir.

Başbakan asan bir zihniyetin Hrant gibi bir aydιnι ortadan kaldιrmasι doğal ve de kolay olsa gerek. Nitekim bu zihniyetin ilk cinayeti bu değil korkarιm ki son da değil…

Hrant davasιnda „örgüt“ bulamayan mahkemenin kararι gerçekten vicdanen kabul edilebilir bir karar değildir. Ancak ergenekon, balyoz, poyrazköy ve benzeri davalarι ιslatmak için tankerlerle su taşιyan bu malum medyanιn örgüt arzusunu da adamakιllι sorgulamak lazιm.

Yargιtay süreci de var ama dosya üzerinden bakιlacağι için oraya da fazla bel bağlamaya gelmez. Ancak Cumhurbaşkanιmιzιn tιpkι Muhsin Başkan olayιnda olduğu gibi bu dava için de „Devlet Denetleme Kurulu“ nu harekete geçirmiş olmasι çok önemsenmesi gerekir.

Ben insanιn özünde çok değerli bir varlιk olduğuna inanan birisi olarak Hranta yapιlan zulmü (katledilmesini) şiddetle kιnιyorum. Ve bu suç örgütlerinin yuvalarιndan bir bir çιkarιlιp adalet önünde hesap vermelerini istiyorum. Ama yine de ben bir Ermeni değilim.

Baki Selam ve Saygιlarιmla.

Ömer Erdem
Mainz/Almanya