Sayın Başbakan, birkaç gün önceki bir konuşmasında; “Türkiye’nin ekseni kayıyor diyorlar. Türkiye’nin ekseninin kaydığı yok, aksine genişliyor” dedi.
Türkiye’nin ekseni genişliyor mu? Kayıyor mu? Daralıyor mu bilmem ama adına önce “Kürt Açılımı”, sonra “Demokratik Açılım” baktılar tutmadı en son da “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi (!)” dedikleri ayrıştırma ve terörü cesaretlendirme girişiminin en büyük nimetlerinden birisi olarak “Terörün ekseni bayağı genişledi”.

Sponsor Bağlantılar

Son aylardaki saldırılara bakılırsa; terör örgütü, artık Doğu kırsalındaki saldırılarını Batıya ve özellikle şehir merkezlerine taşıdı ve artarakta devam edecek. Son aylardaki kırsal alandaki saldırıların haddi hesabı zaten yok. Özeti; son üç ayda 100’e yakın şehit.

Asıl dikkat çeken ise; Türkiye’nin değil de terörün ekseninin genişlediğinin göstergesi olan, son aylarda Batı illerinde ve şehir merkezlerinde gerçekleşen terör eylemleridir. İşte bunlardan birkaçı;

– Tokat Reşadiye saldırısı ve 6 şehit,
– Giresun’daki mayınlı saldırı,
– Samsun’da Polis aracının taranması ve 2 şehit,
– Antalya’da madene saldırı ve hayatını kaybeden işçi,
– İskenderun’daki roketli saldırı ve 7 şehit,
– İskenderun’da roketli saldırı yapılan noktaya dalga geçer misali bir gün sonra taciz ateşi,
– Hakkari’de Polis noktasına roketli saldırı,
– İstanbul’da ilçe Emniyet Müdürlüğüne taciz ateşi,
– İstanbul’da Polis otobüsüne saldırı ve onlarca yaralı,
– Osmaniye’de asker lojmanına taciz ateşi ve 2 aylık evliyken can veren subay eşi,
– Tunceli-Erzincan yolunun kesilip yolda kimlik kontrolü yapılması,
– Hakkari-Van yolunun kesilip yolda kimlik kontrolü yapılması,
– En son da Giresun’da asker noktasına yapılan taciz ateşi,

Görevini yapmaya çalışırken kovalanan polisler, yakılan otobüsler, taşlanan panzerler ve daha niceleri… Devlete ulu orta meydan okumalar ise cabası.

Asıl üzücü olan ise; bu yanlışların hepsini görmesine rağmen birçok kimsenin, şahsi menfaatleri için “Kral Çıplak” dememesi ve “Takkenin düşüp kelin görünmüş” olmasına rağmen, hala kele sırma saçlı muamelesi yapmasıdır.

AKP iktidarının, sahte kahramanlıkları ve lafla dünyaya nizam verme safsatalarını bir kenara bırakıp en başta ülke içerisindeki sorunları kabullenip sonra da sorunları çözme zamanı geldi, geçti bile…

Günümüzdeki durumu yüz otuz yıl önce görmüş ve özetlemiş sanki Ziya Paşa;

“Onlar ki, laf ile verirler dünyaya nizam,
Bin türlü teseyyüp (düzensizlik) bulunur hanelerinde”

Emrullah TÖREN
16.06.2010