Bugün önünden geçtiğim bir ilkokulun bahçesinde 23 Nisan gösteri provası yapılıyordu. 8-9 yaşlarında, ellerinde rafyadan kırmızı-beyaz püsküllerle –ponpon diyemiyorum çok daha az hacimlilerdi çünkü- senkronizasyon tutturmaya çalışan çocuklar alışılmış bir görüntü. Çocukları senkronize hareket etmeye niye bu kadar zorlarlar o da ayrı bir konu…
Beni asıl etkileyen fondaki müzik oldu. Bir takım anlamsız çocuk şarkıları ya da bayan şarkıcıların söylediği ve özellikle minik kızların diline yapışan saçma sözlerle bezeli şarkılara da alışmıştık. Ama burada Tarkan çalıyordu. Uyuşturucu kullandığı sağır sultanın kulağına ulaşmış megastarımızın çocuklara iyi bir örnek olamayacağı gösteriyi hazırlayan öğretmen tarafından sanıyorum es geçilmiş. Hadi bir noktaya kadar tamam deyip bilgisizlik, düşüncesizlik deyip geçiştirelim. Peki, o şarkı sözlerine ne demeli? “Her şeyim tastamam, yazlığım, kışlığım, bi de yanına yakıştığım…”

Sponsor Bağlantılar

Bazı televizyon programlarında çocuklara kanto yaptırma, yaşlarına uygun olmayan şarkılar söyletme gibi durumlar reyting uğruna yapılıyor. Bunlara izin veren anne-baba sayısının da az olduğunu sanıyordum. Ta ki bu görüntüye kadar… Ortada para pul yokken bu çocuklar sıradan birilerinin, sıradan çocukları olarak böyle bir şarkı eşliğinde neden püskül sallıyorlardı?

Çocukluğumun 23 nisan törenlerinin hemen hemen hepsi aklımdadır. Hatta 19 mayıs gösteri şarkıları bile ezberimdedir. Pek çok kişi için de bu durumun geçerli olduğunu sanıyorum. Bu çocukları düşünüyorum da bu şarkının beyinlerine nasıl kazındığını, nereleri etkilediğini –kimse kabul etmeyecek bu söylediğimi ama- hayatlarını ne derece etkileyeceğini… Basit bir şarkıdan nerelere gittin demeyin sakın. Basit bir sınıf piyesi, küçücük bir törende iki satır şiir okumak, kalabalık bir koroda dahi olsa özel bir günde şarkı söylemek çocuklar için ne denli önemlidir bir düşünün.

Onca şarkıcı içinde Tarkan’ı, onca şarkı içinde bu kadar uygunsuzu bulan öğretmeni yetiştirdiğimize mi yanayım, çocukları bu şarkıyla garip hareketler yapan ana-babaların hiç tepki vermemesine mi yoksa bu çocukların gelecekteki hallerine mi?

Neyse canım belki çok dert etmemeli; yazlık, kışlık tamamsa geri kalanın ne önemi var…

Nesibe Kablan


China Gunlugu
http://chinagunlugu.blogcu.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir!

* 23 Nisan Şiirleri

* 23 Nisan İle İlgili Şiirler