Erden ÖZKANT

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP 12 Haziran seçiminde % 50 oy ile yeniden iktidar olunca iktidardaki bu 3. dönemine “Ustalık dönemi” adını verdi. Doğrusu birçoklarının çok hoşuna gitti “ustalık dönemi”. Hatta Ertuğrul Özkökgiller bile Erdoğan “ekonomik kriz bu sefer Türkiye’yi teğet bile geçmez” deyince, “o bizim ustamızdır, o ne derse o olur” dediler.
Doğrusu ya bu sefer ülkenin demokratları da inanmıştı ustalık döneminde her şeyin daha farklı olacağına…

Sponsor Bağlantılar

Hatta Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ilk günü, birileri için “Nayır nolamazz” dedirten o fotoğraf ve içeriden sızan bilgilerle bu inanç, heyecana dönüşmüştü.

Ancak Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanı, Hayri Kıvrıkoğlu’nun Kara Kuvvetleri Komutanı, Bekir Kalyoncu’nun Jandarma Genel Komutanı, Mehmet Erten’in Hava Kuvvetleri Komutanı ve Emin Murat Bilgel’in Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak belirlendiği Şura kararları açıklanınca doğrusu şaşkınlık had safhaya çıktı. Zira hattında çeşitli iddialar bulunan Org. Bekir Kalyoncu Jandarma Genel Komutanı olmuş, 14 Balyoz Davası sanığı da emekli edilmeyip temditle görev süreleri uzatılmıştı.

Peki bu duruma medyamız ne dedi?

5 Ağustos günü: Hükümete yakın gazeteler “Buna da şükür” şeklinde manşetler attılar…

Hükümete uzak medyanın bir kısmı “çaktırmadan sevinmeye çalışanlar” gibi manşetler attılar…

Hükümete en uzak yayın yapan 2 gazete ise havanın “aydınlanmasını” beklememişler ve adeta birilerinin “sözcüleri” gibi manşetler atmışlar: “İlk raunt askerin”, “AKP kaybetti, Ordu kazandı”…

Peki ya hükümete gerektiğinde yakın, gerektiğinde ise uzak olan gazete, yani Taraf, ne yapmış? Diklendi ama dik duramadı manşetiyle Taraf spotta şöyle demiş: Sözümüz, Balyozcuların görev sürelerini uzatan, adı Ergenekon sanığı İbrahim Şahin’in ifadesiyle gölgelenen Bekir Kalyoncu’yu Jandarma Genel Komutanı yapan hükümetedir.

Hakikaten ‘Erdoğan Usta’ ne yaptı böyle?