Erden ÖZKANT

Fenerbahçe’nin ve Başkanı Aziz Yıldırım’ın adı şikeye karıştığında bazı Fenerliler ortalığı birbirine katmışlardı. Taraf gazetesi Ankara Temsilciliği önünde çirkin bir eylem yapmışlardı.
Beşiktaş’ın adı şikeye karıştığında Beşiktaş taraftarı sağduyulu davranmış, “Çarşı şikeye de karşı” demiş ve gayet güzel bir açıklama yapmışlardı. Hatta Beşiktaş, Türkiye Kupasını Federasyon’a iade etme kararı almıştı taraftarının da baskısıyla.

Sponsor Bağlantılar

Trabzonspor taraftarı da Fenerliler gibi davranmamıştı.

Birçok Fenerli ise maalesef fanatizme yenik düşmüştü. Hatta birçok sözde demokrat yazar bile… Örneğin Star gazetesi yazarı Ergun Babahan bile kendisine yakışmayacak yazılar yazmış ve bu yazılarında şike soruşturmasını eleştirmişti. Aynı Ergenekon Davasında “Sanki komutanlar kaçacak mı da evlerinde gözaltına alınıyorlar” diyenler gibi Babahan da “Sanki Yıldırım kaçacak mı da gözaltına alınıyor. Zaten adamcağız hasta, yazık onaaaa!” gibisinden demokratlığına yakışmayacak şeyler yazmıştı.

Ben bu konuyla ilgili şike operasyonunun yapıldığı ilk günlerde “Temiz Bir Futbol İçin Futbolun Ergenekonu da Temizlensin” başlığıyla 4 yazıdan oluşan bir yazı dizisi yazmıştım. Fakat bu dizinin içeriğinde yorumdan kaçınmış sadece olan bitenden ve gazetelerin bu konuda ne dediğinden bahsetmiştim. Bir de geçen hafta  Dokunan Yanıyormuş! “Eee Yananı Görür Allah” başlığıyla şunları söylemiştim: “Yahu bir izin verin bakalım, bu operasyon 10 yıl öncesine gidiyor mu gitmiyor mu diye… Galatasaray’a veya diğer kulüplere uzanıyor mu uzanmıyor mu diye… Başka kişiler tutuklanıyor mu tutuklanmıyor mu diye…

Ayrıca niye her olayda “dokunan yanıyor” denir onu da anlamam.

Ergenekon operasyonu olur “dokunan yanıyor”…

Futbolda şike operasyonu olur “dokunan yanıyor”…

Bakın bu yazımın üzerinden 3 gün bile geçmeden Galatasaray’ın adı da şikeye karıştı. Bu konuda medyadaki en doğru dürüst yazı ise sık sık yazılarına atıfta bulunduğum Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni ve başyazarı Ahmet Altan’dan geldi: “Ben Galatasaraylıyım. ‘Ölesiye Galatasaraylı’ olanlardan. Yazıişlerinin büyük çoğunluğu da öyle. Şimdi, şike soruşturmalarının Galatasaray’a sıçraması üzerine ‘Yüz yıllık çınara büyük iftira’ diye mi başlık atacağız? Denizlispor’a teşvik verildiği yolundaki iddiaları görmezden mi geleceğiz? Adnan Polat’ın ofisinin basılmasını kınayacak mıyız? Hayır, bunların hiçbirini yapmayacağız. Eğer Galatasaray bu karanlık işlere bulaştıysa, takıma bu lekeyi bulaştıranların bir daha kulübün kapısından bile sokulmamasını isteyeceğiz. Cimbom’un şikeyle ilişkisinin kanıtları değil, bu ilişkinin emareleri bil bulunsa takımımızın kümeden düşürülmesini talep edeceğiz. Galatasaray’ın kirlenmesi içimizi kanatsa da dürüstlüğü Galatasaray’dan daha fazla koruyacağız.”

Eğer Türkiye’nin Ergenekon’dan ve Ergenekonculardan, şikeden ve şikecilerden temizlenmesini istiyorsak Ahmet Altan gibi davranmalıyız. Çünkü ülkemizin pisliklerinden arındırılması, taraftarlığımızdan çok ama çok daha önemli.