Google +1Google, sosyal ağ çerçevesinde Google arama sonuçlarına ve ilerleyen zamanlarda site sayfalarınıza Facebook “Beğen” tarzı +1 simgesi koymayı düşünüyor. İşin mantığında Google arama sonuçlarını iyileştirmek ve Google sosyal ağını genişletmek yatıyor.
Örneğin Google’da arama yaptırdığınızda arama sonuçlarında ana başlıkların yanında bu +1 simgesini göreceksiniz. Eğer Google hesabınıza giriş yapmış iseniz herhangi bir sitenin yanındaki +1 simgesine tıklayabileceksiniz.

Sponsor Bağlantılar

Bu tıklama ilgili arama sonucuna fayda sağlar mı? Google’ın söylediğine göre bu +1 ilgili arama sonucuna artı değer katacaktır. Ancak şahsi fikrim bunun arama sonuçlarını direk olarak etkilemeyeceği yönünde. Çünkü Google arama sonuçlarını oluştururken 100 veya 1000 ya da binlerce kritere göre değerlendirme yapmaktadır. Bu uygulama da arama sonuçlarını belkide 100’de 1 etkileyecektir. Bu da sıralamaların bundan direk olarak etkilenmesini engelleyecektir.

Ancak ziyaretçiler açısından bakıldığında arama yaptıranlar +1’li sayfalara, daha çok beğenilen sayfalara eğilim göstereceklerdir. Bu da ziyaretçi sayılarını direk olarak etkileyecektir görüşündeyim. Ne kadar etkiler derseniz, hatırı sayılır bir şekilde etkileyeceğini düşünüyorum 🙂

Google beğenme mantığını şuanda deneme amaçlı olarak sadece Google.com ‘da başlatacak. İlerleyen zamanlarda Google.com.tr içinde aktif duruma getirecek. Türkiye’de uygulama aktif olduğunda sizde sitemizi ilgili sonuçlarda +1 olarak işaretleyebilirsiniz 🙂

Google +1, Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiler?

+1, kullanıcıların, önceden tanıdıkları ve güvendikleri kişiler üzerinden alakalı içerik (web sitesi, Google arama sonucu veya reklam) bulmalarına yardımcı olur. Sayfalarınıza +1 düğmesini eklemek, kullanıcıların içeriğinizi Google arama sonuçları bağlamında önermesine olanak sağlar. Kullanıcılar içeriğinizi önerirken arkadaşlarının ve listelerindeki kişilerin, önerilerini, en alakalı oldukları anda göreceğini bilir.

Oturum açmış bir Google kullanıcısı arama yaparken, Google arama sonucu snippet’inizde, kullanıcının sayfanız için +1’i tıklamış bağlantılarının adlarını içeren bir ek açıklamaya yer verilebilir. Kullanıcının bağlantılarının hiçbiri sayfanız için +1’i tıklamamışsa, snippet’iniz sayfanızın elde ettiği +1’lerin toplam sayısını görüntüleyebilir.

Google +1, Sitemin Aramadaki Performansını Etkiler mi?

Arkadaşlar ve tanıdıklar tarafından önerilen içeriğin alaka düzeyi, yabancıların önerdiği içeriğe göre genellikle daha yüksektir. Örneğin, bir filmle ilgili olarak bir uzmanın yaptığı yorum faydalı olabilir, ancak benzer zevke sahip olduğunuz bir arkadaşınızın yaptığı yorum sizin için daha da iyi olabilir. Bu nedenle, arkadaşların ve iletişim listelerindeki kişilerin +1’leri, Google için, sayfanızın bir kullanıcının sorgusuyla alaka düzeyini saptarken yararlı bir sinyal olabilir. Bu, Google’ın bir sayfanın alaka düzeyini ve sıralamasını saptamak için kullanabileceği birçok sinyalden yalnızca bir tanesidir. Ayrıca, genel arama kalitesini yükseltmek için algoritmamızda sürekli ince ayarlar ve iyileştirmeler yapıyoruz. Her türlü yeni sıralama sinyalinde olduğu gibi, +1’ler için de ilk adımlarımızı dikkatle atıyoruz ve bu sinyallerin arama kalitesini nasıl etkilediğini öğreniyoruz.

Google +1 Düğmesi Elde Ettiğim Trafiği Nasıl Etkiler?

Arama sonuçlarında, sayfanızın yanındaki kişiselleştirilmiş ek açıklamalar, sitenizin görünürlüğünü artırabilir ve sitenizden alıntılanan pasajı daha etkileyici hale getirebilir. Bu da, kullanıcıların bağlantınızı tıklayıp sitenizi ziyaret etme olasılığını yükseltebilir.

Arama Sonuçlarında Sitemden +1’ler Görünür mü?

Bir kullanıcı sitenizdeki bir URL için +1’i tıklarsa, arama sonuçlarında ve arama ağı reklamlarında görüntülenen söz konusu URL’ye ait Google arama sonucu snippet’inde ek açıklama yer alabilir.

Ancak, siteniz aynı içeriği farklı URL’ler üzerinden kullanıcılara sunabilir. Örneğin, sitenizin aynı ürün gruplarının listelendiği birden fazla sayfası olabilir. Bir sayfada ürünler alfabetik olarak sıralanırken, diğer sayfalarda aynı ürünler fiyata veya değerlendirmeye göre listelenmiş olarak görüntülenebilir. Örneğin:

http://www.example.com/product.php?item=swedish-fish&sort=alpha
http://www.example.com/product.php?item=swedish-fish&sort=price

Google, bu sayfaların içeriğinin aynı olduğunu bilirse, arama sonuçlarımız için bu sayfaların yalnızca bir sürümünü dizine ekleyebiliriz. Bunun sonucunda, diğer sürümlere ait +1’ler arama sonuçlarında görünmeyebilir.

Her bir sayfanın tercih edilmeyen sürümlerine rel=”canonical” özelliğini ekleyerek, Google’ın +1 ek açıklamalarını olası arama sonuçlarının çoğu için görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik, aşağıdaki gibi kanonik sürüme yönlendirmelidir:

<link rel=”canonical” href=”http://www.example.com/product.php?item=swedish-fish&sort=alpha”>

Bu, Google’a şunu söyler: “Aynı içeriğe sahip tüm bu sayfalar arasında en faydalı olanı bu sayfadır. Lütfen, arama sonuçlarında bu sayfaya öncelik verin.”

Artık bir kullanıcı, URL’si kanonik olmayan bir sayfa için +1’i tıkladığında, Google söz konusu +1’i kanonik, yani tercih edilen sürümle ilişkilendirecektir.

Google +1 Düğmesi Reklamlarımı Nasıl Etkiler?

+1 düğmesinin kendisi arama ağı reklamlarında başlığınızın yanında görüntülenir. Kişiselleştirilmiş ek açıklamalar, Görünen URL’nizin altında görüntülenir. Örneğin, Meryem bir web sitesinde, kullanışlı bir dizüstü bilgisayar standının satıldığı bir sayfa için +1’i tıklar. Aynı URL’ye sahip bir arama ağı reklamı göründüğünde, arkadaşı Sami bu reklamı “Meryem ve 28 kullanıcı daha bunu +1’ledi” notu eklenmiş olarak görebilir.

Google Arama’da +1 düğmesini kimler görebilir?

+1 düğmesini Google.com.tr’un, modern bir tarayıcı kullanarak oturum açmış kullanıcıları görür.

Google +1 düğmelerine ait ek açıklamaları kimler görebilir?

Toplam ek açıklamaları herkes görebilir. Oturum açmış kullanıcılar ise aşağıdaki kaynaklardan gelen kişiselleştirilmiş ek açıklamaları da görür:

Gmail (veya Google Talk) sohbet listelerindeki kişiler.
Google Contacts’taki Önemli Kişiler gruplarında yer alan kişiler.
Google Reader ve Google Buzz’da izledikleri kişiler.
Google+ çevrelerinden birinde söz konusu kullanıcıyı barındıran kişiler.

Mobil tarayıcılardaki kullanıcılar +1 düğmesini görecek mi?

Şu anda, mobil arama sonuçlarında +1 düğmesine yer vermiyoruz. Ancak, kullanıcılar web sayfalarınıza eklediğiniz bütün +1 düğmelerini görebilir. />
Google +1’ler herkese açık mı?

Evet, Google, bir +1 ile sosyal bağlantısı olan herhangi bir oturum açmış kullanıcıya kişiselleştirilmiş ek açıklamaları gösterebilir. Ancak, herhangi bir Google kullanıcısı Google profiline giderek +1’lerini görüntülemeyi veya görüntülememeyi seçebilir.

Google +1 düğmesini siteme nasıl eklerim?

Bunun için kod snippet’ini (https://www.google.com/intl/tr/webmasters/+1/button) almanız yeterlidir.

Google +1 düğmesini sayfalarımın neresine yerleştirmeliyim?

Sayfanızı ve kullanıcılarınızı en iyi siz bilirsiniz. Dolayısıyla, düğmeyi, en etkili olacağını düşündüğünüz yere koymanızı öneririz Ekranın üst kısmında, sayfanın başlığına ve paylaşım bağlantılarına yakın bir yer, genellikle iyi bir konumdur. Ayrıca, +1 düğmesini bir makale veya haber yazısının hem sonuna hem de başına yerleştirmek de etkili olabilir.

+1 herkese açık bir işlemdir. Bu nedenle, düğmeyi, sitenizin yalnızca herkese açık, taranabilir sayfalarına eklemelisiniz. Siz düğmeyi ekledikten sonra, Google sayfayı tarayabilir veya yeniden tarayabilir ve bir +1 düğmesi gösterimine veya tıklamasına karşılık olarak sayfa başlığı ile diğer içeriği saklayabilir.

Tek bir sayfaya, her biri farklı URL’lere +1 ekleyen birden fazla düğme yerleştirebilir miyim?

Evet, ancak düğme kodunu düzenlemeniz gerekir. Hedef URL’yi belirtmek için href özelliğini kullanın. Örneğin, ana sayfanız blogunuza bağlanan bir modüle sahipse ve söz konusu modüle +1 düğmesini eklemek istiyorsanız, href özelliğinin değerini aşağıdaki gibi, blogunuzun URL’sine yönlendirecek şekilde düzenleyin:

<g:plusone href=”http://www.example.com/blog></g:plusone>

Google +1 düğmesi hangi dillerde kullanıma sunuldu?

+1 düğmesi ve ek açıklamalar 40 dilde kullanıma sunulmuştur.

Google, +1 gösterimi veya tıklaması gerçekleşen sayfalarımı hangi sıklıkla tarar?

+1 herkese açık bir işlemdir. Bu nedenle, düğmeyi, sitenizin yalnızca herkese açık, taranabilir sayfalarına eklemelisiniz. Siz düğmeyi ekledikten sonra, Google sayfayı tarayabilir veya yeniden tarayabilir ve bir +1 düğmesi gösterimine veya tıklamasına karşılık olarak sayfa başlığı ile diğer içeriği saklayabilir.

Google +1, Buzz ile nasıl çalışır? Google Buzz düğmesine hala ihtiyacımız var mı?

Buzz düğmeleri ilginç web içeriğiyle ilgili sohbetler başlatmak için kullanılır (“Arkadaşlar, bu haber yazısıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?”). +1 düğmeleri web içeriğini kullanıcılara Google arama sonuçları bağlamında önerir (“Ferit bu sayfayı +1’ledi”). Sosyal bağlantılardan gelen +1’ler, Google Arama’da gördüğünüz sonuçların alaka düzeyinin yükselmesine yardımcı olabilir. +1 düğmesini veya Buzz düğmesini ya da her ikisini birden kullanabilirsiniz. İçeriğiniz için uygun olanı seçin.

Kullanıcılarımdan bazıları, +1 düğmesi bulunan sayfaları görüntülerken bir güvenlik uyarısı mesajı alıyor. Bundan nasıl kurtulurum?

+1 düğmesi kodu, Google’ın sunucularından bir komut dosyası kullanılmasını gerektirir. Bu komut dosyasını aşağıda görüldüğü gibi http:// veya https:// kullanarak ekleyebilirsiniz:

<script type=”text/javascript” src=”https://apis.google.com/js/plusone.js”></script>

Web sayfanız https:// kullanıyorsa, bazı tarayıcılar ve doğrulama araçları, sayfadaki öğeler http:// yoluyla çağırıldığında bir hata mesajı gösterir. Siteniz sayfaları https:// yoluyla sunuyorsa, bu sayfalardaki +1 düğmesi kodunun da https:// kullandığından emin olun. (Aslında, sayfalar yalnızca http:// yoluyla sunuluyor olsa bile tüm sayfalar için düğme kodunda https:// kullanmanın bir sakıncası yoktur.)

Hangi düğme boyutları kullanılabilir?

+1 düğmesi simgeleri, dört boyda görüntülenebilir: küçük (15 piksel), orta (20 piksel), standart (24 piksel) ve uzun (60 piksel). Küçük, orta ve standart simgeler, toplam +1 sayısı ile birlikte veya bu sayı olmadan görüntülenebilir. Uzun simge toplam +1 sayısını her zaman içerir. Daha fazla bilgi edinmek için Düğme boyutları (https://code.google.com/apis/+1button/#button-sizes) sayfasını inceleyebilirsiniz.

“Dil” menüsü neyi kontrol eder?

Dil menüsünden, düğmenin dilini değiştirebilirsiniz.

Kaynak: Google