İlkokuldayken yaklaşan yeni yılla ilgili bir şiir yazmıştım ve öğretmenim şiirimi çok beğenip okul panosunda sergilemişti. Şiirim tam 1 hafta panoda kalmış ve ben panonun önünden bir kahraman edasıyla geçmiştim her seferinde.

Sponsor Bağlantılar

Sanırım 80’li yılların sonuydu. O yıllarda yeni yılları, gelecek yılları seviyor ve özlemle bekliyordum. O yüzdendi şiir yazışım yeni yıla dair. Sonra 90’lı yıllar ve olanca hızıyla seyreden zaman akışı… 2000’li yılları merak eder olduk hep birlikte. Öyle ya; milenyum, yani ‘yeni bin yıl’ diyorlardı 2000 yılı için. Geldi ve geçiyor 2000’li yıllar da su gibi…

Takvim yaprakları değiştikçe hayatımız da değişti aynı hızla. Şimdi yıl 2009. Aralık’ın sonları… Bir zaman sonra takvimler 2010’u gösterecek. Geride bırakacağımız yıl kimine mutlulukları hatırlatacak, kimine hüzünleri; kimine kavuşmaları, kimine hasretleri; kimine kahkahaları, kimineyse gözyaşlarını.

Kimi Beşiktaş’ın 6 yıl aradan sonra gelen şampiyonluğunu, kimi Michael Jackson’ın sır dolu ölümünü, kimi cep telefonundan görüntülü konuşma ve 10 kat daha hızlı internete girmeyi sağlayan 3G’yi, kimi Münevver Karabulut cinayetini, kimi DPT’nin kapatılmasıyla devam eden birçok siyasi gelişmeyi anımsıyor 2010’a gireceğimiz şu günlerde.

Kimi de ben bunları sayarken, “Bana ne bunlardan” deyip kendi yaşadıklarını getiriyor aklına bir bir.

Bir düşünün bakalım:

Belki birileri yeni bir aşka başlamıştır 2009 yılında, belki birileri evlenmiştir sevdiği adam ya da kadınla, belki birileri çocuk sahibi olmuştur, ya da çocuğunun bir mutluluğunu paylaşmıştır övünçle… Belki birileri önemli bir sıkıntısından kurtulmuştur, belki birileri borcundan, harcından. Belki de sevdiği insana kavuşmuştur birileri, işinde yıllardır beklediği başarıya kavuşmuştur belki de. Düşündüğünüz şey böyle bir şeyse daha büyüğünü yaşamanızı diliyorum.

Sıkıntılar, sorunlar, mücadele, uykusuz bırakan dertler de olmuştur elbette. Bunları tek tek sayıp yeniden hatırlatmak manasız. Hatırlamamanız gereken şey böyle bir şeyse; dileğim, geçip giden 2009 yılı gibi bunların da sonsuza dek geride kalması…

Gözlerinizi, gözlerimizi parıl parıl parlatacak mutlulukların yaşanacağı bir yıl dileyerek saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Kader Delibaş