Ermenistan, Azerbaycan topraklarının %20’ini işgal ederek iki ülke arasındaki savaş sonucu bir milyon Azeri’nin topraklarından göçüne neden olmuş.


20 bin ölü ve 50 bin yaralı vermesini sağlamıştır.Hali hazırda Ermenistan işgalci politiklarından vazgeçmeyerek 7 şehir de Rus silahlı kuvvetleriyle ile birlikte işgale devam etmektedir. Buna  bağlı olarak  zaman zaman sınır bölgelerinden silah sesleri duyulmaktadır. Her iki ülke de elleri tetikte,savaş yarın olacakmışçasına hazırlıklarını devam ettirmektedir. Azerbaycan Karabağ meselesinde yılmadan diyalog görüşmelerini devam ettirmek istemektedir.Ancak Ermenistan’ın diyalogdan yana olmaması işgalci tutumunu devam ettirmesi, Azerbaycan’ın bu çabalarını boşa çevirmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Son günlerde Azerbaycan yönetimi bu siyaset ve diyalog çabalarının bir sonuç vermediğini gördüğünden devamlı savaş sözünü kullanmaya itmiştir. Hükümet ‘‘Karabağ savaşılmadan alınmaz’’ sözüne inanmaya başlamıştır. Azerbaycan devleti, silahlı kuvvetlerinin güçlendiğini. Azerbaycan’ın eski Azerbaycan olmadığını her ortamda dile getirmektedir. Azerbaycan zengin petrol ve doğal gaz yataklarıyla ekonomik ve iktisadi yönden güç kazandığı şüphesizdir ve ekonomisinin büyük kısmını silah alımında kullanmaktadır, bu da Karabağ konusunun  Azerbaycan için vazgeçilmez olduğunun göstergesidir. Halk ve devlet Karabağ meselesinde bir birine kenetlenmiş ne yapılması gerekiyorsa bir an önce yapılsın mesajını tüm dünyaya vermektedir. Azerbaycan her platformda Karabağ meselesinin siyaseten çözülmesini istemiş ve bunun için hiçbir sonuç elde edilemeyen AGİT Minsk Grubu görüşmelerine katılmaya devam etmektedir.

Bunun ile birlikte Azerbaycan hükümeti de çok iyi bilmektedir ki Azerbaycan sorunu sadece Azerbaycan’ın sorunu değildir. Bu gün Azerbaycan sorunu Rusya’nın, Kafkasların hatta deniz aşırı ülkelerin sorunudur. Bu topraklar ( Kafkaslar) var oluşundan bu tarafa savaşın, kanın, gözyaşının hüküm sürdüğü topraklar olmuştur. Rusya-Amerika güç mücadelesi Kafkaslar da da kendini göstermiş ve Azerbaycan da bu güç mücadelesinin içine düşmüştür. Aslında Ermenistan ve Azerbaycan bu mücadelede sadece ‘’piyon’’u oynamaktadır. Kafkaslarda ki asıl mücadele Azerbaycan üzerinden Rusya ve Amerika mücadelesidir. Zaten bakılacak olursa yıllardır ‘’bir arpa boyu’’ yol kat edilemeyen bu işgalde, Kafkaslarda ki dengenin payı daha net anlaşılacaktır. Rusya’nın Ermenistan’a açık desteği bunu göstermektedir.

Karabağ meselesi, Azerbaycan’ın meselesi  olmak ile birlikte Karabağ meselesi Kafkasların ,Anadolu’nun,Ortadoğu’nun meselesidir. Ancak globalleşen dünyada, sınırların artık öneminin kalmadığı bir dünyada bu meselede uzun vadede çözüme kavuşması mecburiyet oluşturmaktadır.

Türkiye’nin son yıllarda komşularıyla ‘’sıfır problem’’ sloganıyla dış ilişkilerde yapmış olduğu atılım en kısa zamanda Kafkaslarda da etkisini gösterecektir. Uzun vadede Türkiye bölgenin lideri konumuna geleceği düşünülürse  Karabağ meselesinin diplomatik yollarla çözüleceğine siyasal aktörlerin inancı artmaktadır.