Okuyun hayatınız değişsin… 
“MARTI” isimli kitabın yazarı Richard BACH’ tır. Eserin tanıtımından önce kısaca yazarı tanımamızın faydalı olacağını düşünüyorum. Richard BACH 27 Mart 1889’da Almanya’da doğdu. 1913’te ilk hikaye kitabını çıkarır. 13 Aralık 1974’te İtalya’da’ ölür. Kendisi aynı zamanda bir tıp doktorudur. Çağının en büyük belası olan vebaya karşı o zamanın şartları altında büyük başarı göstermiştir.

Sponsor Bağlantılar

Kitap hikaye (öykü) türünde yazılmış olup, sürükleyici bir üsluba sahiptir. İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin sıkılmadan, rahatlıkla okuyabilecekleri kitap, aynı zamanda görsel öğelerle de süslenmiştir. Martı Jonathan’ın hayata atılışını anlatan bir hikaye kitabı. Bir martının isteklerini yerine getirme mücadelesinin anlatıldığı mükemmel bir eser

Martı Jonathan, diğer martılardan daha yükseklere uçmayı, daha derinlere dalıp, en leziz balıkları avlamayı hedeflemiştir kendine. Ve her seferinde de bunu gerçekleştirip kendisine daha yüksek, daha derin hedefler seçmiştir. Richard Bach, herkesin bir hedefinin olması gerektiğini ve her seferinde bir öncekinden daha iyi hedefler seçmemiz gerektiğini, mutluluğumuzun bu olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

“Martı”, bir kuşun hiçbir şeyin onu caydıramadığı o devirde zorluklarla mücadele etmesini; hiç düşmemeyi değil, her düştüğümüzde ayaklarımızı daha sıkı basarak ayağa kalkabilmeyi öğretiyor bize.

Hangi ortamda olursak olalım, cehaletimizi kırıp, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabileceğimizi, kendimizi gerçekleştirebileceğimizi ve böylece özgür olabileceğimizi anlatıyor “Martı” bize.

“Martı”, yaşamın gerçek anlamını arayan ve bulmaya çalışan, idealleri olan insanlara, hedeflerine nasıl ulaşacaklarına dair yol gösteriyor.

Hedeflerimize ulaşabilmemiz ve ortaya çıkan sonuçtan haz alabilmemiz için, durmadan çalışıp çabalamamız gerektiğini ve başarıyı tırnaklarımızla kazıyarak elde etmemizin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor “Martı” bize.

“Martı” bizi hedeflerimize götüren basamakların olduğunu ve bu basamakları atlayıp diğer basamaklara sıçramak için belli bir süreç gerektiğini, bunun için de ideallerimizi gerçekleştirirken sabırlı davranmamız gerektiğini anlatıyor bize.

Hedeflerimize ulaşmak için gayret ederken önümüze çetrefilli yolların çıkabileceğini bu yolları da sabır silahıyla aşabileceğimizi, azmedersek bu azmimizin elinden hiç bir şeyin kurtulamayacağını anlatıyor “Martı” bize.

“Martı”, ulaştığımız her hedeften sonra mutlaka başka hedeflerin olduğunu, olacağını, olması gerektiğini, yaşama amacımızın mükemmeli bulma ve onu açığa çıkarmak olduğunu anlatıyor.

Martı’yı okurken zirvenin her zaman boş olduğunu, alın teri dökerek, emek sarf ederek yolumuza devam edersek mutlaka zirveye ulaşacağımızı; ama zirvenin herkese açık olduğunu, çalışanın hakkı olduğunu anlayacağız.

Başarılı olabilmek için, neyi, nerede, ne zaman, ne şekilde yapacağımızı bilmemiz gerektiğini yani planlı ve programlı olmamız gerektiğini öğrenecek; başarmak için ne yaptığımızı bilmemiz gerektiğini öğreneceğiz Martı’yı okurken.

Başarı ile başarısızlık arasında çok ince bir sınırın olduğunu, başarının veya başarısızlığın bizim o sınırdaki gayretimize, azmimize bağlı olduğunu göreceğiz Martı’yı okurken.

Richard BACH eserinde, bir Martının diliyle, özgürlüğün insanın en doğal hakkı olduğunu, bu özgürlüğü engelleyecek her ne varsa; geleneklerin, batıl inançların ya da herhangi bir şekildeki sınırlamaların tümünün bırakılması gerektiğini vurguluyor.

Richard BACH, bilmenin önemli olduğunu; ama uygulamanın da en az onun kadar önemli olduğunu çarpıcı bir dille anlatmaya çalışmıştır.

Bach, özgürlük, direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken, umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini ustaca ortaya koymuştur.

Özgürlük, direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken, umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koyuvermiş. Hayata dair umutları ve planları olan arkadaşlar için mükemmel bir kitap. Martı arkadaşlarına harika bir örnek olan Jonathan sizlere de güzel bir örnek olacak.  

ARİF ÖZDEMİR

İLETİŞİM: a_ozdemir1981hotmail.com