”Elhamdü lillahillezi radde aleyye ruhi  ve afani cesedi ve ezine li bi zikrihi.”

Manası: Ruhumu bana iade eden (geri veren) (yattığım uykudan sağ olarak uyandıran) vücuduma sıhhat ve afiyet veren (sağ salim sağlık ve esenlikle uyandıran) kendisini zikretmem (anmam, dua ve ibadet etmem) için bana izin veren Allah’a hamdü senalar ederim.

Sponsor Bağlantılar

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sabah duasıyla başlamak istedim. Dua bizim koruyucumuzdur. Her anımızda dua etmek Allah’a sığınmak gerekir. Uyku yarı ölüm demektir. Uykuya yatan insanın sabaha çıkma garantisi yoktur.

Her sabah yeni bir güne uyanıyoruz. Bazen mutlu, sevinçli bazen isyankar, çaresiz, mutsuz, yalnız (insanların arasında yalnız) çoğunlukla da mutsuz günümüzü hatta ömrümüzü bitiriyoruz. Soruyorum önce kendime: Neden, niçin geldik dünyaya, neler için yaşıyoruz, nereye gidiyoruz, amacımız ne, yüce yaradan bizi neden yarattı, bizden neler bekliyor, bizden razı mı, ya etrafımızdaki sevenlerimiz, canlarımız, ya onlar bizden memnun mu razı mı? Tepeden bakıyoruz hayata burnumuzun ucunu görmeden, elimizdekilerle yetinmeden, elimizdekilerin kıymetini bilmeden… Hep arayış hep yükselme arzusu, her şeylerin en iyisi, en güzeli olmalı… Hep ben diyoruz. Mutlu da olamıyoruz, mutlu da edemiyoruz. Ah bir uyansak gaflet uykusundan açsak şu gönül penceremizi, uyandırsa bizi yaradan burnumuzun ucunu bir görsek. İşte o zaman gerçek mutluluğun biz olduğunu, ayaklarımızın altına serilmiş olduğunu göreceğiz. Ne kadar az şükrediyoruz. Yüce Mevlam ne güzel yaratmış bizleri, doğayı, kainatı, canlıları; güzel görebilmek, güzellikleri yaşamak, yaşatmak, olanla yetinmek, kanaat etmek, sevmek sevilmek, imkanları zorlamadan, zorlukları bize, sevdiklerimize, bize muhtaç diğer canlı varlıklara sunmak, üzmeden, sunmak, yaşamak, doyasıya yaşamak her günün hakkını vererek yaşamak en güzeli değil mi? Bırakın diğer insanları sizin hakkınızda ne düşünürseler düşünsünler, nasıl yaşarlarsa yaşasınlar, ne yaparlarsa yapsınlar, giyimleri,yemekleri, kısacası her şey onların olsun. Önce siz mutlu olmalısınız. Mutlu olmadan kimseyi mutlu edemezsiniz Ölüm bize çok yakın, yarını bilemiyoruz. O  zaman nefes aldığımız her anımız önemli. Doyasıya yaşamak gerekli bizim için.

Lütfen! Sahip olduklarımızın kıymetini bilelim, kendimizi, insanları sevelim. Yaradana şükredelim. Zorluklar bizim hayat sınavımızdır bun bilelim, sabırla, duayla yaradandan yardım isteyelim. Yaşayalım sevgiyi, mutluluğu yaşatalım her varlığa da.

– İnsanlar, çok defa burnunun üstündeki gözlüğü arayan dalgılar gibi, mutluluklarını arayıp dururlar. Halbuki bu kendi ellerindedir.
Gustave DROZ

– Her gün hayatının en güzel günü olması için şans ver.
Mark TWAİN

– Nefis firevundur, sakın doyurma. Kral başını keser.
Mevlana Celalettin Rumi