Eskiden sora sora bağdat bulunur denilirdi. Şimdilerde ise; navigasyonla her yer bulunuyor… Özellikle yeni yola çıkanlar için vazgeçilmez oluyor, yazıyorsun adresi istediğin yerİ elinle bulmuş gibi buluyorsun.

Sponsor Bağlantılar

Navigasyon teknolojinin sunduğu imkanlarından biridir. Özellikle yol iz bilmeyenlere yardımcı olur. Yazacağınız adres ile sizi o noktaya uydu / gps üzerinde görüntülü ve sesli götürülmesidir. Navigasyon genellikle vantuz ile camına sabitlenen, girilen adres ile uydu bağlantısı yardımıyla ve sesli uyarı ile varmak istediğimiz noktaya bizi ulaştıran cihazdır. Andorid telefonlarlada bu özellikten yararlanılabilir.  Navigasyon teknolojinin, bizlere sunmuş olduğu en büyük ödüllerinden biridir. Bir kaç yıl öncesine kadar böyle bir icatın olabileceği hiç kimsenin aklına gelmezdi. Uzun yollar kabusumuz olurdu. Bir saatlik yolu bilmediğimiz için bir kaç saate giderdik. Yolda durmalar, adres sormalar, düşünsenize  yoldan geçiyorsunuz yolda in yok cin yok adresi sorcak kimse yok, perişan bir haldesiniz. Şimdilerde ise böyle bir sorun yok yaz adresini git istediğin yere… Benim arabam yok ama arabam olsaydı her halde navigasyonsuz yola çıkamazdım. Bence navigasyonsuz araba çatısız ev gibidir. Düşünsenize eskiden uzun yollara gittiğimizde, hata kısa yollarda bile harita kulanırdık. Haritadan anlamıyorsak, vay halimize! Yolda kalmalar, sinir sitresli yolculuk geçirmeler hepsi son buldu. Ben eskiden araba kulanaların nekadar zeki olduklarını düşünürdüm… Bir yola kaybolmadan gitmek bence akıl işiydi. Yolları adım gibi bilenlerinde işini kolaylaştırdı bence navigasyon onlarda zamndan tasaruf etmiş oldular. Hele yolları hiç bilmeyenler için ilaç gibi geldi. En yola sağdan mı girecektim? soldan mı girecektim?  demeden ve yalnış yola saptıysanız eğer geri dönmeden sağlıklı sitresiz bir yolculuk geçirebileceğimiz dönemlerdeyiz. Eskiden tırafik kurallarına ihlal etme durumları daha çok yaşanıyordu, yalnış yoldan girmeler yol geri dönmek için yapılan hatalar son buldu. sürekli navigasyon kullanan birinin bu hataları yapması imkansız. Navigasyon güvenli yavaş ama atik bir şekilde varacağımız noktaya ulaşmamızı sağlıyor.

Navigasyonun en önemli özelliklerinden biri de, yakıtın az yakmasını sağlıyor. Böylelikle de ekonomize katkı sağlamış oluyor… Bir zamanlar sora sora bağdat bulunurdu ama; şimdi yaz navigasyona bul istediğin yeri.