Belki artık bu ülkede cumhuriyet denilen ve genel olarak halkın hür iradesine dayanan bir yönetim biçimi olduğu savunulabilirse de halkın hür iradesinin devlete tam yansımadığı da bir gerçektir. Neden yansımıyor?

Sponsor Bağlantılar

Bunun nedeni geleneksel olarak var olan halkımızın devlet karşısındaki suskunluğu olsa da en büyük neden siyaset mekanizmasının alttan yukarı katılımı sağlamaktan uzak oluşudur. Küçük küçük krallıklar şeklinde örgütlenmiş siyasi partilerle hangi katılım sağlanabilir? Sadece seçimlerde küçük kralların ya da derebeylerin belirlediği adaylara oy vererek demokrasi olmuyor. Bu su üstüne yazı yazmakla eşdeğer.

Kıymeti kendinden menkul liderler ve onların arkasında gururlanma padişahım senden büyük Allah var diyemeyen kullar. Bu demokrasi değildir. Öncelikle katılım sağlanmalı. Bunun için de siyasi partiler kanunu değişmeli ve önseçim bir şart olmalıdır. Önseçimle aday olan ve tamamen parti liderinden bağımsız davranma özgürlüğüne sahip olan adaylar seçime girmelidir. Böylelikle pek sayın parti liderlerinin gözlerinin içine sevecen bakışlar atarak, padişahım çok yaşa demeyi iş edinmiş kullardan kurtulabiliriz.

Bizim mahallemizin, ilçemizin, ilimizin ve davamızın yıllar içinde öne çıkmış adayları siyasete girer ve ortak akıl çalışmaya başlar. Batı bize “Gelin benim ahlaksızlığımı alın.  demedi. Niçin iyi taraflarını almadık ve hala almıyoruz? Çünkü  küçük kral ve derebeylerimizin işine gelmiyor.

Amerika başkanlık seçimleri için önseçim sürecini izledik hep beraber. ”Bu niçin bizde yok?” diye düşündük mü? Bu ülkede siyasette yükselmenin yolu küçük kralların gözlerinin içine sevecen bakışlar atmaktan ve “Gururlan ey kral sen en büyüksün” demekten geçtiği müddetçe biz daha çok oy verecek parti bulamıyoruz diye yakınırız.