Haşdi Şabiler. Son günlerde Sünni yerel halka yaptığı katliam ve tecavüzlerle basında yer alan Suriye ve Irakta yapılanmış İran temelli bir örgüt. Bu bize medyanın söyledikleri. Peki gerçek öyle mi? Bir önceki yazımızda vurguladığımız yaklaşan Türkiye-İran savaşları için çok güzel bir aktör. Haşdi-Şabilerin fiilleri şii temelli gösterilip Suriye-Irak ve Türkiye deki tüm Sünni coğrafyası şiilerle bir savaşa alıştırılıyor olabilirmi ?

Sponsor Bağlantılar

Plan çok sinsice. İngilizler hem Abd-Alman desteği alan pydyi saf dışı etmek ,hem rejimi devirmek, hem de bir Sünni-Şii savaşının fitilini ateşlemek için kullanabilecekleri örgüt bu haliyle oldukça da kullanışlı. Diğer etmenleri es geçsek bile (ki bu oldukça zor) olası bir Türk-Acem savaşı Ortadoğudaki en önemli iki gücün zayıflaması demektir. Buysa Arap yarımadasından çine tüm müslüman dünyayı ABD etkisi altındaki Suudlara bırakmaktır. Zaten Abdnin her işgalinde Türkiye den yardım istemesi ve PKK, Türkiyenin son varoluş mücadelesine yorgun bir orduyla girmesi ve pazarlıkta elini zayıflatmak amacıyladır. Yakın gelecekteki bir savaş Türkiye’yi Irakın sonuna götürür.

Bu nedenle hem şii hem Sünni kesimin propagandaya gelmemesi çok önemli.Türkiye Hristiyan bir devletle bile ortak olabilirken neden hep iran düşman olarak lanse edildi. Cevap yine bizden gelsin. Eğer Türkiye ile İran Ortadoğu da ortaklık kurursa önlerinde hiçbir güç duramaz. Şii ve Sünni yoğunluğa göre paylaşılacak -Irak ve Suriye toprakları her iki taraf için de en karlı pazarlık olacaktır.