Yine bir ay sonu geldi. Eyvah! Elimizdeki para tükendi. Borçlar aldı başını gidiyor, evde de yok, elde de yok. Hep sıkıntı, hep üzüntü.

Genelde hep aynı soruları duyarız, aynı sıkıntıları yaşarız; toplum olarak. Kimilerimiz az gelirle yetinirken, kimilerimiz doyumsuz olmanın verdiği duyguyla, hep bir şeyler alma, durmadan yenileme, hep daha fazlasına ulaşma arzusuyla hep imkanlarımızı zorluyoruz. Sonunda sıkıntı yine bize kalıyor.

Sponsor Bağlantılar

Farkında olmadan sıkıntıyı yine biz kendimize yaşatıyoruz. Elimizdekilerle yetinmeyi bilmeden, nefsimize yenilip hem kendimizi hem de çevremizi sevdiklerimizi, hüsrana uğratıyoruz. Önce kendimizle nefs muhasebesi yapmamız gerekmez mi? Bize yetecek kadarını almak, imkanımız ölçüsünde almak, fazlasının zaten lüzumsuz olduğunu bilmek, (hem fazla olan her şey,  çekiciliğini, tazeliğini, o zamana özgü değerini kaybediyor) bizi biraz olsun rahatlatmaz mı? Hem Allah biz kullarını uyarmamış mı?

Kuran’ı kerimde: Yeyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez. (Araf süresi 7-31) buyuruyor.

Yine efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen şüphesiz israftır.(ibn-i Mace Etime 51) buyurmuştur.

Şunu da unutmamak lazım. Kazancımız arttıkça daha fazlasına sahip olmak arzusunu terk edip,  bizden daha zor durumda çaresiz insanlara yardım etmemiz bizim kulluk görevimiz.

Allah’ü Teala: Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya, hakkını ver, fakat saçıp savurma (isra suresi 26. ayet) buyurmuştur.

Hem böylelikle rızkımız artar, hem Allah’ın sevgili kulları arasına gireriz inşallah, hem de kendimizde paylaşmanın verdiği hazla mutlu oluruz. Paylaştıkça artar her şey, buna rızıkta dahil.

Rızık duası: Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini.

Allahümme raddini bi kazanike ve barik li fi ma kuddira li hatta la uhibbe, ta’cilema ahharte
Masası: nefsim, malım ve dinim Allah’ın adıyla istiyorum. Allah’ım! Beni kazana razı kıl, benim için takdir edileni bana bereketli kıl ki senin geciktirdiğini hemen istemeyeyim, verdiğini de geciktirmeyeyim. (Mustafa Karataş Hoca)

Sabah uykusu rızka manidir. (Tergib)

Eğer nimetime şükrederseniz onu elbette çoğaltırım. (İbrahim süresi 14-7)

Vakıa suresini akşam namazından sonra okumak rızkı bollaştırır.