Sezonun süpriz filmi diyorlar ona. Çünkü hiç alışık olmadığımız bir sloganla çıktılar karşımıza. Şiddetsiz aksiyon, küfürsüz komedi, seviyeli romantizim. Filmi ilk duyunca çok şaşırdım.

Sponsor Bağlantılar

Türkiye’de bu şekilde hiç film yapılmamıştı. Aksiyon filmlerinde genel olarak şiddet eksik olmaz. Küfürsüz komedi ise bir hayli şaşırtıcı, son zamanlarda çıkan komedi filmlerine bakınca küfürsüz olabilir mi, diye düşünmeden edemiyorum. Kendilerini bu kadar aştılar mı? Ben hala orta çağ kafasıyla filmlerin devam edeceğini sanıyordum. Büyükleri ile saygısızca konuşan, belden aşağı konuşmanın komedi sayıldığı bir ülkede, küfürsüz komedi yapmanın büyük cesaret olduğunu düşünüyorum.

Ya seviyeli romantizme ne demeli. Pornografik dizi ve filmlerin en üst seviyeye çıktığı, aşk filmlerinde öpüşme sahnelerinin olmazsa olmaz olduğu bir yerde seviyeli, sadece elele tutuşan aşıkları tasvir ediyorsunuz. Ciddi çok büyük cesaret.

Her neyse bir arkadaşın tavsiyesi üzerine gittim filme. Filmin son anına kadar acaba dediklerinden sapmışlar mı diye izledim. Ne diyeyim, gerçekten çok büyük iş çıkarmışlar. Gerçekten de söyledikleri gibi sezonun süpriz filmi Eşrefpaşalılar. Ne bir küfür var, ne de bir seviyesiz sahne. Bütün sahneleri özenle seçilmiş bir film. Özellikle imamların kötülenmesine alışık olduğumuz için bu filmde gerçek bir imam karakteri görmek ayrıca önemli. İmam gerçekten işini yapıyor. Dindar olarak tasvir edilmiş. Yeşilçam filmlerdeki sahte imamlara benzemiyor. Saydığımız, sevdiğimiz imam tiplerine benziyor. Bu da sinemada büyük bir yol katettiğimizi gösteriyor.

Umarız bundan böyle bu tür filmler yaygınlaşır. Gelenek görneklerimize ters olan, aşkı öpüşmekle (ağzım almıyor) başka türlü şeylerde olduğunu sananlara bir başlangıç olur umarım bu film. Küfrü sanki normal bir şeymiş gibi servis etmekten vazgeçmeleri gerekir. Çocuklarımıza düzgün film izletebilmeliyiz. Malesef filmlerde ve dizilerdeki küfürler, müstehcen sözler ve davranışlar çocukların dilinde. Unutulmaması gereken bir gerçek var ki, o da bu tür ahlaki değerleri düşük filmlerin toplumları bozduğu, ahlaki değerlerini altüst ettiği gerçeğidir.

Sırf komedi olsun diye, sırf romantik, heyecanlı diye bu tür film ve diziler izlenilmemeli. Geleceğimizi düşünüyorsak bu Eşrefpaşalılar filmi gibi filmler yapılması daha uygun olduğunu düşünüyorum. Filmi izlemeyenlerin izlemesini tavsiye ederim. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.

Ne diyelim güzel olmuş film. Darısı diğerlerinin başına. Durmak yok yola devam.

Mehmet Şar