SolidWorks, yenilikçi, bilgisayar destekli ve 3 boyutlu tasarım (3D CAD) programıdır…
 

SolidWorks

Sponsor Bağlantılar

SolidWorks Ekranı
Bilgisayar yardımı ile Tasarım, bir tasarım probleminin girdi ve çıktılarının etkileşimi olarak sağlanmasını, problemin modelinin matematiksel veri tabanına dayalı olarak geliştirilmesini, seçilen tasarım kriterine göre modelin benzeşimini içerir.

 
Autocad, mimar, teknisyen, haritacı gibi daha bir çok alana hitap eden bir çizim programıyken; SolidWorks özellikle makina mühendisleri ya da teknik tasarımcılara yönelik tasarlanmış bir 3D Cad programıdır.
 
Bilgisayar Destekli Tasarım, Mühendislik ve Üretim sürecindeki ilk adım, üretilecek parçanın bilgisayar ortamında modelleşmesidir. Geometrik modelleme basit anlamda bir nesnenin bilgisayar ortamında tasvirinin yapılmasıdır. Geometrik modelleme sistemlerini kullanarak bir makine parçasının veya parçalarının bilgisayar ortamında modelleşmesini sağladığı avantajlardan dolayı popülerlik kazanmıştır. Bilgisayar ortamındaki modele istenilen açıdan ve perspektiften bakılabilmesi, parçaların birbiri ile etkileşiminin görsel olarak incelenebilmesi, kesit görünüşlerin elde edilebilmesi gibi kolaylıklar, avantajlardan bazıları olarak sayılabilir.
 
Bu anlamda SolidWorks yenilikçi, kullanımı kolay Windows için hazırlanmış 3 boyutlu tasarım programıdır. SolidWorks, her türlü makine, tesis, ürün tasarımında kullanıcıya Windows’un  kolaylıklarını kullanarak hızlı bir şekilde çizim yapmasını sağlar.
 
SolidWorks parasolid prensibinde çalıştığı için kullanıcıya, tasarımın her aşamasında müdahale şansı vererek, modelin boyutları, ölçüleri ve ayrıntılarının istenilen şekilde değiştirilmesine olanak tanır, saniyelerle ölçülebilecek zaman dilimlerinde teknik resimlerin ve montajların yapılmasını sağlar.
 
Ayrıca SolidWorks şu andaki CAD programları arasında kullanımı en kolay olan programdır.
 
Sonuç olarak SolidWorks 3 boyutlu katı model tasarımlarında vazgeçilmez bir CAD tasarım programıdır.
 
SolidWorks, makina, mobilya, plastik / sac kalıpçılığı, otomasyon, mekatronik, endüstriyel ürün tasarımı gibi daha pek çok alanda kullanılabilir.