Günümüzde en çok kullanılan elektronik aletlerin başında televizyonlar yer almaktadır. İcadı uzun yıllara dayanan televizyonun ilk çalışmaları ilk olarak 1920’li yılların başında John Logie Baird tarafından gerçekleştirilmiştir.Görüntüyü yansıtma özelliğine sahip olan bu ilk ürünler günümüzdeki televizyonlara pek benzemese de görüntüyü mekanik bir ortamdan yansıtabilen ilk ürünler olarak önem taşımaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Elektronik ve elektronik aletlere merakı olan Logie Baird çocukluğundan itibaren sesli ve görüntülü aletlere karşı her zaman merak duyan bir çocuk olmuştur. Evinde gerçekleştirdiği küçük çaplı deneyleri ile elektrik üretimi yapabilen küçük çocuk ilgilendiği alanlarda çeşitli eğitimler de almıştır. Batı İskoçya Teknik Kolejinde eğitim görmeye devam eden Logie Baird Glasgow üniversitesinde de master yaparak elektronik alanında eğitimini tamamlamıştır. Çeşitli elektronik şirketlerinde çalışmış ancak sağlık sorunları nedeni ile kalıcı olamamıştır. Bunun ardında kendi yurduna dönen mucit burada her zaman istediği televizyonun icadı için çalışmalar yapmıştır. Yaptığı ilk buluşta çay kutusuna monte ettiği ve televisor olarak adlandırdığı ilk icadında bir dikiş iğnesi, karton ve bisküvi kutusundan kurduğu mekanizma ile ilk denemelerinde başarı kaydetmiştir. 25 Haziran 1925 yılında patentini aldığı televisoru 26 Ocak 1928 yılında da Kraliyet Enstitüsü’ne tanıtarak kariyerinde yükselmeye başlamıştır. İlk istasyonun 1929’da kurulması ile ilk başlarda bölgesel yayın yapan BBC adına yayın yapma çalışmaları başlamıştır. 14 Haziran 1946 yılında hayatını kaybeden Logie Baird ilk televizyon ürünlerini bulan kişi olarak tarihe geçmiş ve kariyerinde yükselmiştir.

Televizyonun icadında öne çıkan bir diğer isim ise Philo Taylor Farnsworth’tur. İlk televizyonlarının daha fazla geliştirerek günümüzdeki tüplü televizyonlarını ilk bulan kişidir. 19 Ağustos 1906’da doğan Philo Taylor Farnsworth elektronik aletlere karşı meraklı bir kişiydi. Yaptığı ilk elektronik alet ise elle çalışan çamaşır makinesin bir motor yerleştirerek çalışmasını sağlamak oldu. Sonrasında elektronik alanında kendini ve buluşlarını geliştiren Farnsworth televizyon üzerinde yoğunlaşarak günümüzde kullanılan tüplü televizyon modellerinin ilk örneklerini icat eden kişi olmuştur.