Sürekli hazımsızlıktan şikayet ediyor, sık acıkıp, gece mide ağrısıyla uyanıyorsanız sorununuz ülser olabilir…

Ülser Nedir?

ÜlserÜlserin Türkçe karşılığı yara demektir. Sindirim sistemindeki yaralar sadece midede değil onikiparmak bağırsağında ve diğer kısımlarda da olabilir.

Sponsor Bağlantılar

Ülser Belirtileri Nelerdir?

Bazı ülserli hastalarda hiçbir belirti olmayabilir, ülser aniden bir kanamayla ortaya çıkabilir. Ama ülserin sıkça rastlanan belirtileri arasında şunlar var: Mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, açlığa tahammülsüzlük, sık acıkma, bulantı, kusma, aç karnına ortaya çıkan veya gece uykudan uyandıran ağrı ve bu ağrının yemekle, süt içmekle ve çiğneme tabletleri veya şurup şeklindeki asit tamponlayıcı (antiasitler) ilaçlarla hafifletilmesi, geçmesi. Ama bazen ön belirtiler olmayan hastalardan kanama, mide delinmesi veya mide tıkanması gibi durumlarla hastaneye başvuranlar da olabiliyor.

Ülser Nasıl Teşhis Edilir?

Ülserin teşhisi için öncelikle hastanın öyküsünün dinlenmesi, şikayetlerin oluşma nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Ülserin en kesin teşhis yöntemi endoskopidir. Ülsere neden olan helicobacter pylori mikrobu ise mideden endoskopi sırasında alınan dokunun tahliliyle belirlenir.

Ülser Nasıl Tedavi Edilir?

Ülser ilaçları çok gelişti. Bu nedenle artık ülserle ilgili çok ciddi komplikasyonlar, mesela delinme görmüyoruz, mide çıkışında tıkanmaya rastlamıyoruz. İlaç tedavisi uygulanıyor. Tedavi bittikten iki ay sonra da helicobacter pylori testi yaparak mikrobun yok olup olmadığına bakılıyor.

Helicobacter Pylori Mikrobu Nasıl Bulaşır?

İnsandan insana geçer. Aile içinde yakın temasla, anneden veya babadan öpüşme yoluyla geçtiği de düşünülüyor. Şuana kadar gıdalardan bulaştığına dair kesin bir bilgi yok.

Ülser Ameliyatı Ne Zaman Olmalıdır?

Ülserin bazı komplikasyonları var. Ciddi kanama, mide veya onikiparmak bağırsağı delinmesi, mide çıkışındaki tıkanma ve tedaviye dirençli ülserlerde ameliyat olabilir. Ancak bu vakalar son derece azdır.

Ülserden Şüphelenen Kişi Hangi Doktorlara Başvurmalı?

Mide şikayetleri olan kişiler için en doğrusu iç hastalıkları uzmanı ve gastroentrologlara gitmeleridir. Ancak bulunuğu bölgede bu uzmanlıkta bir doktora ulaşamıyorsa en yakın sağlık ocağına başvurabilir.

Ülser Tedavi Edilmezse Hangi Sorunlara Yol Açar?

Ülser tedavi edilmezse kanar, tıkanma yapar, komş dokulara örneğin pankreasa sıçrar ve ciddi ağrılar meydana gelir. Yaygın olarak görülen klasik ülser kansere dönüşmez. Onikiparmak bağırsağı ülseri yüzde 99 selim bir hastalıktır. Ülserin bazı türleri habis olabilir. Mide ülserleri önemlidir. Bu nedenle mide ülserlerinde mutlaka biyopsi yapılır.

Ülser İçin Havuç ve Kudret Narı
(Hangi bitki hangi hastalığa iyi geliyor?) – Bu kısım doktor tavsiyesi değildir, bilginize…

Mide ülserine karşı nar, çok faydalı. İçindeki zarı ile yenmeli. Ayrık otu, papatya, meyan kökü de ülserin doğal ilacı. Bu bitkiler, kaynatılıp, yemeklerden önce içilir. Havuç da ülserdeki şikayetleri giderir. Ihlamur, balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kudret narı da mide ve bağırsak ülserine karşı çok faydalıdır. (Olgunlaşmış kudret narını, doğrayıp yarım litrelik bir şişeye koyun. Üzerini zeytinyağı ile doldurduktan sonra şişeyi güneşe bırakın. Birkaç hafta içinde kudret narları elte haline gelir. Artık mide ilacınız hazır demektir.) Ayrıca karnabahar da mide ülserinin doğal ilacıdır.