Tüm varisli damarlara tedavi gerekmez. Eğer damarlar sizi rahatsız etmiyorsa tedaviye gerek yoktur. Ancak unutmayın ilerde rahatsızlık verecektir.

Genelde varis şu durumlarda tedavi edilir:

Sponsor Bağlantılar

  • Varis ağrılarını hafifletmek 
  • Bacak ülseri, şişme, derideki renk değişikliği
  • Kozmetik nedenlerle

Tedavi konusunda ilgili doktor damar konularında uzmanlaşmış bir doktordur. Bazı durumlarda evde de varisi tedavi edebilirsiniz. Evde varis tedavisi için basit yöntemler şunlardır:

  1. Egzersiz
  2. Ayakta durmaktan kaçınmak
  3. Bacakları yüksekte tutma

Doğal ve Bitkisel Varis Tedavisi

Sizin için derlediğimiz 4 doğal ve bitkisel tedavi

1) At Kestanesi Özü

At kestanesi özü varis tedavisi için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. At kestanesinde bulunan aescin adlı bileşim damar duvarlarının salınımını engeller.

Bu yöntemde yan etkiler hafif ve seyrektir. Etkili ve kısa sürede tedavi ettiği için uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilir.

2) Çam Kabuğu ve Üzüm Çekirdeği Özü

Üzüm çekirdeği ekstresi (Vitis vinifera) ve çam kabuğu ekstresi (Pinus maritima) kan damarlarının bağ dokusu yapısını güçlendirir ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Üzüm çekirdeği ekstresi greyfurt çekirdeği özü ile karıştırılmamalıdır. En sık bildirilen yan etkiler bulantı ve mide gibi sindirim şikayetleridir.

Çam kabuğu ve üzüm çekirdeği özlerini başka ilaçlar kullanılırken kullanmayın.

3) Kasap Süpürgesi 

Zambak ailesinin bir bitkisi, Kasap süpürge (Ruscus aculeatus) kutsal olarak bilinir. Bu ruscogenins içeren, bileşenler damar duvarlarında kollajeni güçlendirmek ve dolaşımını artırmak için kullanılır. Bu, varis ile ilişkili olarak zayıf, gergin damarları sıktığı düşünülmektedir.

Kasap süpürgesi bitkisinin yan etkileri hazımsızlık ve kusmadır. Yüksek kan basıncı ya da iyi huylu prostat hiperplazisi olan kişiler bir doktora danışmadan kullanmamalıdır. Hamile veya emziren kadınlar ya da çocuklar için bu bitkinin  güvenliği kanıtlanmamıştır.

4) Refleksoloji

Refleksoloji öncelikle ayakta çok duran kişiler için de kullanılır. Refleksoloji ile bacak şişliği azalır.

Hamile kadınlar refleksoloji yaptırmadan önce doktorunuza danışmalı.

Doğal ve bitkisel varis tedavisi için bir kaç yöntem söyledik. Bu yöntemleri araştırarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Varis tedavisi ile ilgili www.varistedavisi.biz sitesini ziyaret edebilirsiniz.