Bu makalede web siteniz için yapmanız gereken bir çok güncellemenin yanında, Yeni Makale’nin bu konulardaki uygulamalarına da yer verilmektedir. Özellikle bizim uygulamalarımızdan çok etkileneceğinizi düşünmekteyiz. Renkli olan alanlar bizim o konudaki uygulamalarımızı göstermektedir.

Sponsor Bağlantılar

 

Güncel bir web sitesi müşteri getirir


İşte, size web pazarlamacılarından ve geliştiricilerinden derlediğimiz sitenizi fazla masraf çıkarmadan modernleştirecek 11 fikir ve bizim yapmış olduğumuz uygulamalar.

1. Sitedeki Sayfa Sayısını Azaltın

Web tasarım hizmetleri şirketi olan Zeeo Interactive’in üst düzey yöneticisi Matt Greer’in önerisi, yalnızca en önemli 10-15 sayfaya odaklanmanız. Ardından, diğer çok tutulan veya sık ziyaret edilen sayfaları karşıdan yüklemek için uygun olan Adobe PDF veya Microsoft Word belgesi biçiminde arşivleyebilirsiniz.

 

Yeni makale olarak en önemli makalelere odaklanmak yerine içeriğini eksik gördüğümüz bütün makaleleri tekrar düzenleme yapmak taraftarıyız. Makalenin ismini değiştirmekten tutun da, makalenin içeriğini tamamen değiştirmeye kadar giden bir süreç izlemekteyiz.

 

Makalelerin dosya olarak yüklenebilmesini sağlayacak alt yapı şuan sitemizde mevcut. Ancak alan problemi yaşamamak adına bunu şuan için uygulamıyoruz. Ancak bu kesinlikle yapılacaktır. Bu hizmeti veremiyor olsakta, makaleleri kopyalama konusunda herkese izin vermiş durumdayız. Makalelerimiz kopyalanıp kullanılabilir. Tek isteğimiz kaynak olarak www.yenimakale.com un belirtilmesidir. Bunu yapmadığınız takdirde sitenizden makalelerin silinmesi, hatta sitenizin kapatılmasına kadar giden bir süreçle karşı karşıya kalırsınız. Çünkü makalelerimiz ilk günden itibaren notere onaylatılıyor. Bu sayede makalelerimizi ve sitenin geleceğini güvence altına alarak, yasal olarakta kendimizi koruma altına alıyoruz.

 

Yazarların makalelerini başka sitelerde yayınlamalarına kural olarak izin vermiyoruz. Ama kaynak gösterilirse makaleler başka sitelerde yayınlanabilir. Yazarlarımızı korumak ve onlara duyduğumuz saygıyı göstermek adına başka hiçbir sitenin uygulamadığı bir kuralımız var: Yazarlar, kendi özel sitelerinde bu makaleleri yayınlayabilirler. Burada da tek şartımız, sitenin kendi siteleri olduğunu kanıtlamaları. Zaten yazarlarımızla iç içe olduğumuzdan dolayı böyle bir oluşumda onlara zarar vermekten çok, onlara bu konuda destek olma taraftarıyız.

2. Siteyi Bir Pazarlama Aracı Haline Getirin


Henüz ziyaretçilerin hangi sitelerden ve arama motorlarından geldikleri, hangi sayfaların en çok ziyaretçiyi çektiği gibi temel verileri toplamıyorsanız, şimdi başlayabilirsiniz.

Site ziyaretçileri hakkında ayrıntılı bilgileri yakalamak için önceden paketlenen yazılım veya bir web hizmetleri sağlayıcısı kullanın. Bir çevrimiçi bellek yükseltme sağlayıcısı olan Crucial Technology sözcüsü Erin Duckhorn, “Sorulacak ilk soru şudur: Ziyaretçiler sitenize geldiğinde ne yapmalarını istersiniz?’ ” diyor. Bunu yanıtladıktan sonra izleme ölçüm değerlerini tanımlayabilir ve hedeflediğiniz ziyaretçileri tatmin edecek içeriği, gezinme koşullarını ve yapıyı geliştirebilirsiniz.

 

Yeni makale olarak bu konuda bir çok araştırma yapmaktayız. Siteye gelen ziyaretçiler hangi yolla siteyi bulmuşlar? Ne tür aramalar gerçekleştirmişler? Arama motorlarındaki durumumuz nedir? Makalelerin tutulma oranları ve arama motorlarında çıkma durumları nedir? Vb birçok araştırmamız hergün güncellenmektedir.

 

Ziyaretçilerin aradıkları her konuda en iyi bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla, her yazar kendi makalesini düzenleyebilmektedir. Hatta yararlı olmayan ve ziyaretçisi olmayan makaleler siteden silinmektedir. Bunu yaptık kaliteyi yükseltmek adına yapmayada devam edeceğiz. Makale düzenlemelerine çok önem vermekteyiz. Sitemizdeki makaleleri incelediğinizde göreceksinizki önemli konulardaki makalelerde “resim, video ve çok geniş çaplı bir içerik” sunmaktayız. Ziyaretçilerin o konu hakkında en iyi içeriğe ulaşmalarını sağlamak tek düşüncemiz.

3. E-posta Programı Ayarlayın


Ziyaretçilerin kayıt olmaları veya e-posta adreslerini size vermeleri için özendirin. Adresleri aldıktan sonra, yararlı e-postalar gönderin. Ancak bunu yapmak için gerekli izni açıkça aldığınızdan emin olun ve çok sık e-posta göndererek yarar yerine zarar vermeyin.

 

Yeni makale olarak bu konuda bir adım atmış bulunmaktayız. Siteye üye olan herkes otomatik olarak mail listesine eklenmektedir. Ayrıca ayrı bir mail listesine kayıt olma uygulamamızda vardır. Üye ve ziyaretçilerimize sürekli mail yollama taraftarı olan bir site değiliz, bunu 15 günlük ya da 30 günlük periyotlar halinde yapmayı planlıyoruz. Rahatsız olabilecekler için mail listesinden çıkma imkanı da sağlıycaz.

4. Değer Verdiğiniz Müşterileriniz için Çevrimiçi Ödül Oluşturun


En iyi müşterilerinize özel kampanyalar ve indirimler sağlayın. Bir web danışmanı olan Wally Bock “Onlara herhangi bir özel teknoloji olmadan sitede kendi alanlarını verebilirsiniz” diyor. Ayrıca özel e-posta teklifleri de sunabilirsiniz.

 

Yeni makale olarak, her bir yazarın kendi isteklerine göre düzenleyebilecekleri yazar bölümü oluşturacaktır. Burada yazarlar hayatlarını anlatabilecek, resimlerini ekleyebilecek, kendileriyle ilgili her türlü bilgiyi paylaşabileceklerdir.

5. Yükleme Zamanını Kısaltın


Süslü grafikler ve animasyonlar, bilgiye ulaşma yolundaki engellerdir. Ziyaretçilerinizin aradıklarını kolayca bulabilmesini sağlayın.

 

Yeni makale olarak sitenin görünümüne çok önem vermekteyiz ancak bunu hızla bütünleştirme taraftarıyız. Animasyon, banner ve reklam konularına aşırı hassasiyet gösteriyoruz. Şuan söylemek istiyorum ki ilk 6 ay hiçbir şekilde sitede reklam yayınlanmıyacaktır. Yayınlamak isteyen arkadaşlar 1 yıl beklemeleri kendileri için de iyi olur. Bu site gelişimini ve alt yapısını tamamladığında reklam hizmeti de verecektir. Bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

6. Ziyaretçilere Daha Fazla Kendi Yönetimlerinde Olan Denetim Verin


Fairmont Hotels & Resorts, fairmonthotels.com sitesi üzerinde yeniden çalışarak çevrimiçi rezervasyon özelliklerini genişletti. Şimdi, konuklar artık çevrimiçi oda rezervasyonlarına ek olarak akşam yemeği ya da şifalı su terapisi hizmetlerini önceden ayırabiliyorlar. Site, ayrıca bir “Fairmont Planlayıcısı” ekleyerek, bireysel dinlenme özelliklerini konuk profilleri veya gereksinimleriyle eşleştirebiliyor, aynı zamanda bir “sanal otel görevlisi” sunulan hizmetler hakkında ek ayrıntılar sunuyor.

 

Yeni makale olarak bu konuyu da bu bilgileri okumadan önce zaten tasarlamış bulunmaktaydık. Bu konuda hiçbir makale sitesinin yapmadığını yapıyoruz ve yazarlarımıza kendi makalelerini düzenleme yetkisi veriyoruz. Hatta kendi makalelerini silme yetkisi de veriyoruz. Bunun dışında yakın bir zamanda kendi bilgilerini paylaşabilecekleri bir yazar bölümü olacak. Ziyaretçilerden gelen ve yazarlardan gelen istekleri değerlendirmeye alıp, bu konuda karar verme ve bir anlaşma yapma konusunda bizim kadar hassas davranan hiçbir site yoktur. Gerek yazarlarımız olsun, gerek editörler olsun, gerekse ziyaretçiler olsun herkesten gelen önerileri değerlendirip kendilerini özel olarak bu konuda bilgilendiriyoruz.

7. İçerik Yönetim Sistemine Yatırım Yapın


Statik HTML’ye güvenmeyi bırakın. Bunun yerine güvenilir bir İYS (CMS – İçerik Yönetimi Sistemi) kullanarak işin içine geliştirici girmeden kendi web sitenizi kendiniz güncelleştirin. İçeriği çok fazla güncelleştiriyorsanız, bu, maliyetini daha çabuk karşılayacaktır.

 

Yeni makale olarak bütün güncellemeleri yazar, editör ve moderatör arkadaşlarımızla birlikte uyum içinde sağlamaktayız. Bu konuda hiçbir sıkıntımız bulunmamaktadır.

8. Arama Motorlarında Görünürlüğü Sağlayın


Gönüllü bir bilgi grubu olan BreastCancer.org’nin eski giriş sayfası, kuruluşun büyük bir logosu tarafından kaplanmıştı, Polly adı verilen bu çizim karakter arama motorlarının siteyi bulmasını engelliyordu. “Yapılan düzenlemede, küçültülen Polly giriş sayfasında sağ üst köşeye taşındı ve özellikle web’e alışkın olmayan bu sitenin kullanıcıları için aradıkları bilgilere kolay ulaşabilmelerini sağlayan uygun metin ve metin bağlantıları kullanıldı” diyor Ilise Benun.

 

Yeni makale olarak ziyaretçilerimizi rahatsız edecek bu tür oluşumlara zaten karşıyız. Yeni makalenin amacı reklam almak, para kazanmak değildir. Yeni makalenin amacı insanlara en kalite bilgiyi sunmak ve en iyi hizmeti vermektir. Para kazanmayı düşünüyor olsaydık, en az 6 ay boyunca reklam almayacağımızı belirtmezdik. Bu arada Google reklamlarını bu olayın dışında tutmaktayım. Google reklamları siteye gerektiğinde katkı da yapan reklamlar arasındadır. Burada bahsettiğim diğer firmaların reklamları ve özel reklamlardır.

9. Siteyi Kuruluşa Uygun hale Getirin


Geçtiğimiz birkaç yıl içinde pek çok kez işinizi yeniden keşfetmiş olabilirsiniz. Siteniz bu durumu şu anda ne kadar yansıtıyor? İkincil kanallar ve sayfaların durumu nedir? “Pek çok işletme sitelerini parça parça oluşturmaktadır” diye belirtiyor bir halkla ilişkiler firması olan Public/i’den Kevin McLaughlin. “Zamanla yeni bölümler eklendiğinde, aynı mesajlar veya konumlandırma şirketin web sitesinin tamamında her zaman aynı şekilde yansıtılmıyor.” Sitenizin verdiği mesajın, her zaman için çevrimdışı pazarlama öğeleriyle uyumlu olmasını sağlayın.

 

Yeni makale olarak güncelliğe ne kadar önem verdiğimiz yazarlarımıza verdiğimiz yetkilerden de anlaşılmaktadır. Makaleler sürekli olarak düzenlenmekte, ihtiyaç duyulmayanlar, ilgi gösterilmeyenler silinmekte, gereken makaleler için güncellemeler yapılmakta ve her zaman dinamik olması sağlanmaktadır.

10. Övgüler veya Başarı Öyküleri Ekleyin


“Bunu yapan çok az site var ve alıcılar açısından önemli bir güvenilirlik sağladığına hiç şüphe yok” diyor bir web stratejisi danışmanı olan Philippa Gamse. Uzun süredir müşteriniz olan kişilerden görüş alın ya da kendi geçmişlerini ya da sunduğunuz hizmetlerden duydukları tatmini yayınlama izni alın.

Bu önerilerin herhangi biri çevrimiçi varlığınızı güncelleştirmenizi destekleyecek. Ancak asıl ana fikir yalnızca tembelleşmemek. Gittiğiniz yönü değiştirdiğinizde veya işinizi önemli ölçüde büyüttüğünüzde web sitenize dikkat edin. Tüm pazarlama ve mesajlar açık, tutarlı ve benzer olmalı, birçok ortam ve kanalda yer almalıdır.

 

Yeni makale olarak yazarlarımıza verdiğimiz değer diğer sitelerle karşılaştırılamayacak derece de fazladır. Yazarların başarıları siteden duyurulmaktadır. Arama motorlarında yazarlarımız ilk sayfada çıkmaktadır. Bunlar ayrıca haberlerle anasayfadan ziyaretçilere duyurularak ziyaretçilerinde yazar olmaları teşvik edilmektedir. Makalelerin başarıları ve yazarların başarıları konusuna çok önem vermekteyiz. Yakın bir zamanda bununla ilgili ek sayfalar yayına girecektir. Aklımızda yazarlarla ilgili sayfalarda onların ve makalelerinin başarılarını listelemenin yanında, genel olarak yeni makaledeki makalelerin başarılarınında listelenmesi vardır. Şuan için söylüyorum, makalelerimizin neredeyse yarısı makale ismiyle aratıldığında googleda birinci sıradadır. İlk sayfada olma oranları ise tahmini olarak söylüyorum %90 civarındadır. Bunu başarabilen hiçbir Türk sitesi yoktur.