Mainz, 29.11.2011
 
Hiç bir medeni ülkede iş başιnda bulunan hükumetin 15 gün içinde verdiği üç karardan ikisinin yanlιş olmasι durumunda böylesine bir bahar havasι esmez. Memlekette eli kalem tutan ve söyleyecek sözü bulunan hemen herkes doğru karar üzerinde alabildiğine fikir yürütüp, kalem oynatmasιna rağmen iki yanlιş üzerinde handiyse kimse durmuyor.Tabi ki bunu söylerken müzmin Ak parti düşmanlarι ile ne idüğü belirsiz bazι şarlatanlarι hariç tutuyorum. Onlar zaten doğrularι karalamakla öylesine meşguller ki yanlιşlarι görmeye dermanlarι yok.

Sponsor Bağlantılar

Ak partinin 10 yιldan bu yana ülkemizde devrim niteliğinde gelişmelere öncülük ettiğini, ekonomik gelişme bir yana ülke insanιna “özgüven” gibi harika bir meziyeti tekrar hatιrlatmak gibi muhteşem bir başarιya imza attιğιnι inkar edecek değilim. Bu iki yanlιş kararιn kamu vicdanιnι yaralamasιna rağmen vicdanlιlar tarafιndan ιskalanmasιnιn en temel sebebi kuşkusuz başbakanιmιzιn siyasi dehasιdιr. Başbakan ülkenin gündemini müthiş karizmasι, vesayetten (tamamen değilse bile) arιnmιş muazzam gücü ve muhteşem siyasi dehasι ile tek başιna belirliyor. Şimdi şu Dersim meselesinden önceki bize göre ikisi de yanlιş olan iki kararι birlikte bir hatιrlayalιm:

Bedelli askerlik konusunda başbakanιmιz daha önce bu netameli konunun ancak “referendum” ile çözülebileceğini söylemiş olmasιna rağmen mesele 30 yaş=30.000 TL formülü ile birden bire çözüldü. Elbette ki asker ihtiyacι ile ilgili olarak karargahιn görüşü de sorulabilir ama zaten kaçak duruma düşmüş insanlardan tam da zamanι gelmişken bu kadar yüksek bedel istenmeye nasιl kalkιşιlιr, anlaşιlιr gibi değil. Zira bu rakam 20.000 TL olsa yüzbin kişi yerine belki 400 bin kişi yararlanacak ve bu sayede hem daha ciddi bir kaynak temin edilecek ve hem de 3-5 yιl sonra bu konunun tekrar gündeme gelmesi engellenmiş olacaktιr. Ancak esas hak ihlali bence araya kaydιrιlan “dövizli askerlik” konusunda yapιlmιştιr. Daha önce pasaport fiyatlarι ile yüklenilen yurtdιşιnda yaşamakta olan Türkler, 21 günlük zorunlu talimin kaldιrιlmasι karşιlιğιnda 5.200 Euro olan askerlik bedeli 10.000 Euro`ya çιkarιlmιştιr. Türkiyemizdeki zengin çocuklarι 3 yιl yurtdιşι ikametle bu rakamι rahatlιkla ödeyebilirler lakin artιk Avrupa`daki işçi çocuklarιna bu rakam bile fazla gelmektedir. Ne yazιk ki gerçek budur. Aslιnda tam da bu aşamada “profosyenel askerlik” konusu adamakιllι bir tartιşιlmalι. Bence en son açιklanan rakmalara bakιlιnca bizde zaten 200 binin üzerinde uzman maaşlι yani (profosyonel) asker var. Eee bu devirde daha ne olsun. Anadolunun tιğ gibi delikanlιlarιnι subay ve eşlerinin hizmetine amade etmenin neresi askerlik? Bunlarι ne zaman sorgulayacağιz? Bugün değilse ne zaman?

Bana göre bu konuda malesef içinde bulunduğumuz şartlarι havi liyakat ve dirayete uygun hareket edilememiş ve ilgili kanun başbakanιmιzιn siyasi dehasι sayesinde yeterince tartιşιlamamιştιr. Ancak buna rağmen kamu vicdanι yaralanmιştιr.

Hem başbakanιmιz ve hem de sayιn Arιnç tarafιndan tekraren dile getirilmiş bulunan “ŞİKE” meselesi. Hadi ben buna doğru adιyla “Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair 6222 sayιlι kanun” diyeyim. Daha körpecik bir kanun olmasιna rağmen üzerinde fιrtιnalar kopan ender düzenlemelerden biri oluverdi bu kanun. Başbakan öyle ikide-bir değişiklik olmaz demiş, Arιnç ise çok daha sert ifadelerle değişiklik isteyenleri eleştirmişti. Ama ne olduysa (ne olduğu çok açιk) birden bire sadece vekil maaşι yükseltirken anlaşan partilerimizin hepsi birden omuz verip yasada “İstanbul dükalιğι”nιn âdeta dayattιğι değişiklikleri jet hιzιyla geçiriverdiler. Hani birileri kendilerini bir semtin adιyla cumhuriyet olarak anιyorlar ya… Bazen bu isimlendirmelere gιcιk kapιyoruz ama şu yaşanan olaylar bir kez daha göstermiştir ki böyle bir olgu ve hatta bir büyük güç odağι vardιr ne yazιk ki… Baksanιza hasbelkader kodese atιlmιş bulunan bu kişiler hapiste iken böylesi bir başarιya imza atabiliyorlarsa ya salιverildiklerinde bunlarιn zararlarιndan emin olmak acaba nasιl mümkün olabilecektir? Böylesine devasa bir güç bir yandan gözümüzü kamaştιrιyor ama öte yandan “adalet” kavramιna güvenimizi zedeliyor. Başbakanιmιzιn “üstünlerin hukuku” yerine “hukukun üstünlüğü” nü sağlayacağιz ifadesine olan itimadιmιz zedeleniyor. Her şeyden önemlisi bu yasada yapιlan değişiklik kamu vicdanιnda onanmasι güç yaralar açmιştιr. Herkes de biliyor ki bu olaylara karιşanlar orta halli insanlar olmuş olsaydι şimdiye çoktan biletleri kesilmiş olurdu. Lütfen birbirimizi kandιrmayalιm. Ülkenin ekonomisi, futbolun önemi, malum cumhuriyetin ehemmiyeti falan, filan…

Yani bir defalιğιna bu kişilerin yüksek güçleri nedeniyle ahlâksιzlιğa göz yumalιm. Bu nasιl bir anlayιştιr. Ben her partiyi anlarιm da adιnda “adalet” kavramι bulunan bir partiye böylesi bir “kurtarma operasyonu”nu hiç mi hiç yakιştιramam. Teknik konulara girecek değilim ama deniyor ki 5 ila 12 yιl çok ağιr. Doğru, bence de ağιr. Peki şimdi ne oldu 1 ilâ 3 yιl. Peki bu ne? Bu da bir dilim baklava çalma cezasι. Peki madem bunu indirdin 1 ile 12 arasιnda başka rakam mι bulamadιn demezler mi? Hesap belli, yasa da “ertelenemez”, “geri bιrakιlamaz” gibi ifadeler var ama “lehe olan mevzuat geçmişe merì olur” diye de çok ciddi bir genel hukuk kaidesi var. Bu yasa bal gibi de birilerini kurtarmak için yapιlmιştιr. Şimdilik ahval ve şerâit müsâde etmediği için tartιşιlamamιştιr ancak ileride çok daha büyük sancιlara sebep olacaktιr.

Son söz olarak şunu söylemem gerek, çoktan seçmeli deneme sιnavlarι gibi iki yanlιş elbette bir doğruyu götürmez (nitekim biz o konuyu bir önceki yazιmιzda ele almιştιk) ama bir doğru da diğer yanlιşlarι yok saymamιzι ilzam ettirmez. Bu doğru ne kadar yerinde ve isabetli olursa olsun bu hakikat değişmez. Zira hiç kimsenin hatιrι hakikatin hatιrιndan daha yüksek olamaz, olmamalιdιr. Olumlu ya da olumsuz olsun “genellemecilik” bir idrak hastalιğιdιr. Bir çuval pirinçte 3-5 tane “kesek “var diye çuvalι çöpe atmak ne kadar “ahmaklιk” ise taşlarιyla beraber yiyip dişini kιrmak da bir o kadar ahmaklιktιr.

Mevlam hepimize “mümeyyiz” akιl ihsan eylesin. Amin.

Baki Selam ve Saygιlarιmla.

Ömer Erdem
Mainz/Almanya