Harika bir projem var. Kimsenin artı maliyet yapmasına gerek yok. Her şey üniversitenin içinde olup bitecek. Ne biz yorulacağız, ne de profesörlerimiz gelip bize ders anlatma eziyetine katlanacaklar. Tamam, lafı uzatmıyorum. Kısa ve net cümlelerle projemi sizlere anlatıyorum.
Proje Adı: İstihdam İçin Öğrenci-Üniversite Elele

Sponsor Bağlantılar

Proje Sahibi: Ömer Daşdan

Proje ev sahibi: Karadeniz Teknik Üniversitesi

Proje Konusu: Üniversiteleri Marka Haline Getirirken İçi Boşaltılan Üniversite Öğrencilerini Hayata Kazandırma

Yapılması Gerekenler:

1– Öncelikle her gün git gel yaptırılarak boşuna günleri heba edilen gençlerimizin ders saatleri en aza indirilecek.

2– Derslerin aşağıya çekilmesi gerçekleştirilirken girdiği ders başına ekstra alan profesörler mağdur edilmeyecek. (Daha detaylı açıklama yedinci maddede yazmaktadır.)

3– Her öğrenciye üniversite içinde kendi alanına göre iş imkanı verilecek.

4– Yanlış anlaşılmalara neden olmamak için “kendi alanı” terimini biraz daha açmak isterim. Örneğin Kimya Bölümü öğrencileri binanın çok çürük olmasından dolayı tamir işlerinde çalışabilirler. Makine Mühendisleri Sanayi ile bağlantılı çalışmayla yıkama-yağlama işlerinde, Fizik bölümü, koordinasyon şeklinde, zaten kedilerden başka gelen-giden olmadığı için yıkılacak. Onun yerine KTÜ dışından bir televizyon tamircisiyle anlaşılarak oraya küçük bir televizyoncu açılacak. Gerekli çırak-kalfa çalışmaları yapılarak fizik öğrencileri televizyon tamircisi olarak yerleştirilecek. Yarın, gelip “Ömer herkes kendi alanına göre çalışacak Adamlar bizi acayip işlere soktu” demeyin diye bunları anlatıyoruz.

5– Öğrenciler için istihdam sağlanırken üniversite ve yerli halkın bütçesi kesinlikle unutulmayacak. Öğrencilerin işe yerleşme işlemi bittikten sonra maaşlarından yüzde yirmi-otuz arasında ÜTV (Üniversite Tüketim Vergisi), İKV (İl Kalkındırma Vergisi) kesilecek.

6– Üniversite öğrencilerinin sendikal çalışmalara katılması, iş yerlerinde örgütlenmesi kesinlikle engellenecek.

7– Öğrencilerin ders sayıları aşağı indirilirken profesörlerin ek gelir konusunda büyük bir sıkıntıya düşecekleri göz önüne alınarak öğrencilerin maaşlarının %10’u PKV(Profesör Kalkındırma Vergisi) olarak kesilecek.

8– PKV, UKV, İKV rektörlük tarafından toplanacak, İKV gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Belediye’ye aktarılacak. Belediye tarafından kahve, lokal, birahane ve Çömlekçi (Çömlekçi’yi unutmamak gerekir. Eğer öğrenci çalışmaya başlarsa yorulur ve tabii ki yorulursa cinsel isteğinde azalma olur. Sonuç olarak ÇDS (Çömlekçi Döner Sermayesi) büyük zarar görür. Sakinlerine İKV, üniversiteye yakınlığı, yıllık kar-zarar tablosu göz önüne alınarak dağıtılacaktır.

9– Pilot ilin devlet makamı-üniversite sorumluları işbirliğiyle bu çalışma üniversite öğrencilerinin ailelerinden saklanacak, ailesine proje hakkında bilgi veren, ailesinden para istemeyi kesenler hakkında gerekli cezai işlem yapılacak ce cezai işlem çalışmaları yürütülürken ortaya çıkacak masraflar öğrencinin maaşından kesilecektir. Bu illegal çalışma üç kez gerçekleştirildiği takdirde öğrencinin beş aylık maaşına el konulacak, ailesinin göndermediği ve bu yüzden ilimizin ekonomisinde hasar yaratan bütçe açığı bu şekilde kapatılacaktır.

10– Maddelerin değiştirilme hakkı rektörlüğe aittir. İstenildiği takdirde maddelerde gerekli değişiklikler yapılarak bilimin ilerlememesi, çağdaşlığın sözde kalması, hak aramanın yasaklanması, vergilerin artırılması vb. için gerekli değişiklikler yapılabilir.

Açıklama: Proje taslak aşamasındadır. Projenin duyurulması ve gerçekleştirilmesi aşamasında devlet büyüklerimizden projeme ilgi göstermelerini rica ediyorum. Okuyan-okumayan herkese teşekkürler…