Anıt, önemli bir olayın, önemli bir kimsenin anısını yaşatmak için kurulan bir yapı ya da bir heykeldir. Güzel sanatlar ajanında çağları etkileyebilen tarih eserleri de birer anıttır. Her ülkede savaşlarda ölen askerleri anmak için büyük anıtlar yapılmıştır ve yapılmaktadır. Bu anıtlara meçhul asker anıtı denir.

Sponsor Bağlantılar

Günümüzde ise savaş anıtları pek çoktur. Paris’teki ünlü Zafer Anıtı, Napolyon’un 1805-1809 yıllarındaki başarılarının hatırasını yaşatmak için yapılmıştır. New York limanının girişindeki Hürriyet Anıtı da, Fransız Amerikan dostluğunu ölümsüzleştirmek amacıyla yapılmıştır.

İstanbul’da, Bizanslılardan kalma en önemli anıtlar, Çemberlitaş’daki Çemberlitaş, Sultanahmet’teki Dikilitaş ve Tunç Yılan’dır. Hürriyet Anıtı, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı ve Gülhane parkındaki Atatürk Anıtı da, yakın tarihimizle ilgili anıtlardır. En büyük Türk’ün, Atatürk’ün heykelleri bugün Türkiye’mizin şehirlerini süslemektedir.

Çanakkale savaşlarında şehit düşen 250.000 Türk askerinin anısına, Çanakkale’de Hisarlık Tepe mevkiinde 41,70 m yüksekliğinde bir anıt yapılmıştır.

Türkiye’de dikilen ilk anıt Ankara’daki Atlı Atatürk Heykeli anıtıdır.