Erden ÖZKANT

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Futbolda şike” davası kapsamında yargılanan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, “örgüt kurmak”, “şike yapmak ve teşvik primi vermek” suçlarından 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı ama “tutuklulukta geçen süre gözetilerek” 2 Temmuz’da tahliye edildi!
Yani mahkeme Aziz Yıldırım için, hem “şike yaptı, örgüt kurdu” deyip ceza verdi hem de tahliye etti!

Sponsor Bağlantılar

Nasıl ama?

Tamam, burası Türkiye ve yargısının hali içler acısı ama ya insanlara ne demeli?

Yahu mahkemenin “şike yaptı” dediği adam cezaevinden yüzlerce taraftarın omuzlarında çıkıyor! (Aklıma nedense Ergenekon davası ve ‘paşa’lar geldi)

Fenerli dostlarım kızacak ama bunun adı taraftarlık değil tam bir rezalet.

Zaten böylelerin yüzünden bu ülkedeki çeteler, mafyalar, Ergenekonlar temizlenemiyor ya.

Soru: Bu ülkede şike yapanlar tahliye oluyor, katiller tahliye oluyor ama pankart açan, slogan atan üniversite öğrencileri hala cezaevinde tutuluyor ve bu öğrencilerin sayısı her geçen gün artıyor, farkında mısınız?

Parasız eğitim isteyen öğrenciler neden içerde?

“Parasız eğitim istiyoruz” pankartı açan öğrencilerin halen içerde olduğu bu ülkenin Başbakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile üniversitelerdeki harçların kaldırılacağını duyurdu.

İyi, güzel, hoş ve olması gereken bir şey…

Peki, ama yıllardır bunun böyle olmasını savunan öğrenciler niye cezaevindeler hala?

Bu arada, rahat rahat hayatını yaşayan bazı yazarlar, üniversite harçlarının kaldırılacak olmasını eleştiriyorlar.

İktisat’taki “Hiçbir şey bedava değildir” kuralını hatırlatan bu yazarlar, harçların kalkmasıyla üniversitelerin değerlerinin azalacağını savunuyorlar, sanki şu an üniversiteler çok değerliymiş gibi. (Bu yazarların bu ülkede yaşayıp yaşamadıklarından şüpheliyim. Muhtemelen fildişi kulelerinden izliyorlar olan biteni)

Neyse, öncelikle bu yazarlara ve onlar gibi düşünenlere sosyal devlet ilkesini hatırlatmak, sonra da, şu anki harçlardan haberlerinin olup olmadığını sormak lazım.

Zaten genel itibariyle kıt kanaat geçinen öğrencilerin paralarının ciddi bir bölümü üniversiteye gidiyor. (Tabii bir de kitap paraları var ki, onlara girmiyorum bile)

Ayrıca bu harçlar gittikçe zamlanıyor, alttan alınan ders sayısı arttıkça ve okul uzadıkça harç fiyatları da fahiş bir şekilde artıyor.

Son söz: Öğrencilere verilen kredi-burs 240 TL idi ancak geçtiğimiz ocak ayında 260 TL oldu. Yani % 10 bile zam yapılmadı ancak harçlara yapılan zam oranı % 10’u kat be katladı. Bol keseden atıp tutan yazarlar, biraz da bunları, öğrencilerin durumlarını yazsa iyi olur ama daha mazlumu, mağduru ve güçsüzü savunmalarına zaman var galiba.