Dünyanın en değerli markaları, sermaye büyüklükleri, ilgili bilgiler ve logolar

Son gelişmelerden sonra artık bu firmaların hiçbir önemi kalmadı ama firmaların yakın zamandaki durumlarını değerlendirmeniz açısından bilgi sağlayacağını düşündük.

Sponsor Bağlantılar

Google almış başını gidiyor. İnanılmaz bir değer kazanan Google, yükselişine daha da hızlı devam edecek gibi görünüyor.

cocacolaDünya içecek devi Coca-Cola, en değerli markalar listesinde ilk sırayı bırakmıyor. Geçtiğimiz yıl da birinci sırada olan şirket, bu yılın da birincisi. Marka değeri geçen seneye göre yüzde 3 azalarak 65.3 milyar dolara inmesine karşın zirvedeki yerini korudu.

microsoft

Bilgisayar devi Microsoft bu yıl da ikinci sırada yer aldı. Şirketin marka değeri geçen yıla göre yüzde 3 artarak 58.7 milyar dolara çıktı.

ibm

Bir diğer bilgisayar sektörü devi IBM listede üçüncü sırada bulunuyor. Marka değeri 57 milyar dolar olan Şirket geçen sene de üçüncüydü.

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan General Electric, en değerli markalar listesinin de dördüncüsü. Birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketin marka değeri 51.5 milyar dolar.

nokia

Finlandiya’nın cep telefonu sektöründeki gururu olan Nokia, bu sene bir basamak yükselerek 33.7 milyar dolarla en değerli markalar listesinin beşinci sırasına oturdu.

toyota

Otomotiv sektörünün dev ismi Toyota, markalar sıralamasında da üst sıralarda bulunuyor. Dünyanın en çok satan araçlarından biri olan Toyota’nın marka değeri 32 milyar dolar.

intel

Bilgisayar ekipmanları üreticisi Intel, beşincilikten yedinciliğe geriledi. Marka değeri de yüzde 4 düşüşle 31 milyar dolara indi.

mc donalds
Fast food devi Mc Donald’s 29.4 milyar dolar marka değeri ile 8’inci sırada bulunuyor.

disney

Medya sektöründe faaliyet gösteren Disney, marka değerini yüzde 5 artırarak 29.2 milyar dolara çıkardı. Ancak sıralamada sekizincilikten dokuzunculuğa indi.

mercedes benz

Mercedes Benz, dünyanın en değerli 10’uncu markası konumunda bulunuyor. Şirketin marka değeri tam 23.5 milyar dolar.

citigroup

ABD’nin finans sektöründeki en büyük kuruluşu Citigroup, marka değerini bir yılda yüzde 9 artırmasına karşılık sıralamada halen 11’inci sırada bulunuyor. Şirketin marka değeri 23.4 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Bilgisayar ekipmanları üreticisi Hewlwtt Packard, dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında 12’inci. Şirketin marka değeri 22.2 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

bmw

Lüks araba deyince akla gelen ilk markalardan olan Alman devi BMW, sıralamada iki basamak birden yükselerek 13’üncülüğe tırmandı. Şirketin marka değeri 21.6 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

marlboro

Sigara sektörünün en büyük ismi Marlboro, 12’incilikten 14’üncülüğe geriledi. Şirketin marka değeri 21.3 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

american express

Finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren American Express sıralamada 15’inci sırada. Şirketin marka değeri 20.8 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

gillette

Kişisel bakım sektörünün önde gelen ismi Gillette 16’ıncı sırada yer alıyor. Şirketin marka değeri 20.4 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Türkiye’de daha çok pahalı çantaları ile tanınan Fransız Louis Vuitton, listede 17’inci sırada. Şirketin marka değeri 20.3 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Bilgisayar sektöründe faaliyet gösteren Cisco Systems, geçen sene olduğu gibi bu sene de 18’inci sırada. Şirketin marka değeri 19.1 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

honda

Japon otomotiv üreticisi Honda listeye 19’uncu sıradan girdi. Şirketin marka değeri 18 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

google

İnternet ile ilgilenen herkesin ismini ezbere bildiği Google, tam 4 basamak birden yükselerek 20’inci sıradan listeye girdi. Şirketin marka değeri 17.8 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

samsung

Tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren Kore’li Samsung, listenin 21’inci sırasında. Şirketin marka değeri 16.8 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

ABD’li finans devi Merrill Lynch listede 21’inci sıradan 22’inci sıraya geriledi. Şirketin marka değeri 14.3 milyar dolar olarak
hesaplanıyor.

 

İngiltere’nin finans sektöründeki en büyük temsilcisi HSBC, beş basamak birden yükseldi ve 23’üncülüğe tırmandı. Şirketin marka değeri 13.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

nescafe

İsviçreli içecek devi ve hazır kahveye ismini veren marka olan Nescafe, 13 milyar dolarlık marka değeri ile 24’üncü sırada bulunuyor

sony

Japon elektronik devi Sony, listede 25’inci sırada. Şirketin marka değeri 12.9 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

pepsi

İçecek sektörünün iki numaralı ismi Pepsi, 12.9 milyar dolarlık marka değeri ile 26’ıncı sırada yer alıyor.

oracle

Yazılım sektörünün öncü isimlerinden Oracle, listenin 27’inci sırasında. Şirketin marka değeri 12.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

ups

Ulaştırma sektöründe hizmet veren UPS, dünyanın en değerli 28’inci markası. Şirketin marka değeri 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

nike

Listenin 29’uncu sırasında yer alan Nike’ın marka değeri 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor.


Alkollü içecekler sektöründe faaliyet gösteren Budweiser 30’uncu sırada. Şirketin marka değeri 11.6 milyar dolar olarak hesaplanıyor.