Merhaba, inovasyon ve girişimcilik konularına ilgili biri olarak fikirlerimi paylaşmak istedim. Girişimcilik ve inovasyonun geliştirilmesi için neler yapılması gerekir kime ne görev düşüyor burada sizlere aktarmak istiyorum.

Sponsor Bağlantılar

Gerçek bir girişimci, hesap yapmadan risk alan, cesur birisi değildir. Gerçek bir girişimci, insanların yaşamlarına, endüstrilerin yönelimlerine ve sorunlarına bakar. Araştırma yapar. Bunların içinden karşılanmayan bir ihtiyaca odaklanır.Bu ihtiyacın tipik olup olmadığını inceler. Demografik gelişmeleri, ihtiyaçlarla ilişkilendirerek takip eder. Her yeni bilginin, pazarla doğru ilişkilendirildiğinde yeni bir girişim fırsatı olabileceğini bilir ve sürekli, ortaya çıkan yeni bilgileri araştırır. Girişimci taklit etmez. Gerçek bir girişimci, çevrede bir sürü köfteci varken, herkes gibi köftecilik yapmaz. Köfte yemek isteyen müşteriye sunulacak değeri tanımlar; bu değeri pazarda sunulan iş modellerinden farklı bir modelin içine oturtur

İşsizlik sorununa önemli bir çözüm olanağı sunduğu gibi ekonomik büyümenin de dinamosudur. · Girişimci, ekonomik kaynakların düşük üretkenlik alanlarından yüksek alanlara aktarılma sürecinde baş aktördür, çünkü üretim kaynaklarını yeni bir tarzda birleştirerek kullanılmayan üretim faktörlerinin kullanılmasını sağlar, ama daha önemlisi kullanılmakta olan üretim araçlarının ve mevcut girdilerinin değişik şekillerde kullanımı ile üretimi artırır. Girişimci yeni düşüncelerin yaratılması, yayılması ve uygulamasını hızlandırır, ayrıca yeni endüstrilerin doğmasına yol açar, teknolojileri kullanan sektörlerde verimliliği artırır ve hızla büyüyen sektörler yarattığı için ekonomik büyümeyi hızlandırır.Kamu kurumları girişimciliği teşvik edici çalışmalar yaparak hem maddi destek hemde danışmanlık hizmeti vererek genç girişimcilere yalnız olmadıklarını kanıtlamalıdır.

Herkese sağlıklı, mutlu ve yenilik dolu günler diliyorum.

UĞUR AĞIRGÖL tarafından “Makale Yarışması” için yazılmıştır…