Merhaba, inovasyon ve girişimcilik konularına ilgili biri olarak fikirlerimi paylaşmak istedim. Girişimcilik ve inovasyonun geliştirilmesi için neler yapılması gerekir kime ne görev düşüyor burada sizlere aktarmak istiyorum. Girişimcilik ile ilgili açık ve net bir vizyon oluşturulmalı, buna bağlı stratejiler geliştirildikten sonra hükümet programlarında öncelikli olarak yer almalı.Şirket kuruluşu, işleyişi ve kapanışına ait bürokratik engeller azaltılmalıdır. Vergi işlemleri kolaylaştırılmalıdır.
Teknoloji transferinin başarılı biçimde gerçekleşmesini sağlayacak örgütler oluşturulmalıdır. Yeni teknoloji kullanımı yatırım tutarı ne olursa olsun vergilerden yatırım indirimi yapılarak teşvik edilmeli. KOBİ’lere verilen krediler artırılmalı.

Sponsor Bağlantılar

Finansman seçenekleri artırılmalı leasing teşvik edilmeli ve risk sermaye sektörü kurulmalıdır, desteklenmeli. Girişimciler ve girişimciliği destekleyen kuruluşların oluşturduğu platformlar/ girişimci ağları kurulmalı ve bu platformlar aracılığıyla koordinasyon sağlanmalı. Girişimciliğin desteklendiği bir kültürel ortamın yaratılması için topluma olan katkısı ve ekonomik büyümedeki önemli rolünün anlatılması gerekmektedir.

Teknolojik girişimcilik başta olmak üzere her tür girişimcilik performansı düzenli olarak ülke çapında ölçülmeli ve uluslararası ekonomilerle karşılaştırmalıdır. Dış ticaret mevzuatına teknoloji ihracatı için yeni eklemeler yapılmalıdır. Eğitime yapılan yatırım artırılmalı, girişimci eğitim merkezlerine destek verilmeli. Özellikle üniversite öğrencileri girişimcilik alanında devlet tarafından cesaretlendirilmeli ve bir kariyer seçeneği olarak değerlendirilmelidir. Millet olarak tüketime değil üretimi arttırmaya ar-ge’ye yönelmeliyiz. Çıkış yolumuz inanıyorum ki girişimcilik ve yeni ürünler geliştirmededir.

Herkese sağlıklı, mutlu ve yenilik dolu günler diliyorum.

UĞUR AĞIRGÖL tarafından “Makale Yarışması” için yazılmıştır…