Grimm Kardeşler, Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm kardeşler çok ünlü Alman masal yazarlarıdır. Grimm Kardeşlerin masalları bugün dünyanın her yerinde ve hemen herkes tarafından bilinen çok ünlü masallardır.

Sponsor Bağlantılar

Grimm Kardeşler, eski Alman masal, efsane ve şiirlerini derleyerek kendilerine göre yeni bir üslupla bunları “Çocuk ve Yuva Masalları” (Kinder und Hausmärchen) adıyla yayınlamışlardır.

Grimm Kardeşlerin Masalları

Grim Kardeşler* Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Masalı

Üvey annesi tarafından, kendisinden daha güzel olduğu için ormana gönderilen Pamuk Prenses, burada yedi cücelerle karşılarak ölümden kurtulmasını konu alan bir masaldır.

* Külkedisi (Kül Kedisi) Masalı

Dünyada sayısız defa işlenen bir masaldır. Sadece avrupada beşyüzelliyi aşkın değişik biçimi anlatılmaktadır. Masal üvey anne ve üvey kız kardeşleri tarafından kıskanılan ve kötü davranılan genç bir kız (Külkedisi), ona yardımcı olan bir peri ve onunla evlenerek Külkedisi Sindirella’nın tüm hayatını değiştiren yakışıklı bir prens anlatılmaktadır.

* Rapunzel Masalı

Masal fakir bir çiftin, yeni doğan kız çocuklarını bir cadıya vermek zorunda kalmalarıyla başlar. Çünkü anne, komşusu olan cadının bahçesinden “Rapunzel” ismi verilen marulları çalarken yakalanmıştır. Baba, cadının büyü yapmasından korktuğu için yeni doğan kız çocuklarını cadıya vermek zorunda kalırlar. Cadı, kıza marullarla aynı ismi verir (Rapunzel) ve kaçmaması için onu ormanın ortasında merdiveni bulunmayan bir kuleye hapseder. Rapunzel’in seneler içinde uzayan sarı, örgülü saçları cadının kuleye çıkabilmesini sağlamaktadır.

* Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

Masalda büyükannesine yiyecek vermek için gönderilen kırmızı başlıklı küçük kızın bir kurt tarafından kandırılarak yenilmelerini anlatmaktadır. Ancak bir oduncu gelerek hem kırmızı başlıklı kızı hemde büyükannesini kurttan kurtarır.

* Uyuyan Güzel Masalı

100 yıllık bir uykuya dalan prensesin tek kurtuluş yolu bir prensin öpücüğüdür. Birçok prens etrafı sarmaşıklarla çevrili sarayda uyuyan güzel prensesi uyandırmak için çalışır ama saraya girmeyi başaramazlar. Ancak bir elinde kılıcıyla birlikte gelen cesur bir prens saraya girip uyuyan güzel prensesi öperek büyüyü bozacak ve prensesi uyandırmayı başaracaktır.

* Bremen Mızıkacıları Masalı

Sahiplerinin kendilerine kötü davranması sebebiyle evden kaçan kedi, köpek, eşek ve horoz Bremen’e giderek burada müzisyenlik yapmak istemektedirler. Yola çıktıktan sonra hırsızlarla karşılaşmaları ve hırsızları korkutarak kaçırmalarını konu alan bir masaldır.

* Çizmeli Kedi Masalı

Masalda çizme giyen bir şövalye kedi anlatılmaktadır.

* Kurt ve 7 Küçük Oğlak Masalı

Açgözlü bir kurt 7 Oğlağı yer ama daha sonradan midesi bulanarak bırakır. Daha sonra ise oğlaklar kurdu yer ve masal sona erer.

* Ormandaki Ev
* Su Perileri
* Altın Saçlı Şeytan
* Hansel’le Gratel
* Parmak Çocuk
* Fareli Köyün Kavalcısı
* Kurbağa Prens
* Kar Beyaz ile Kırmızı Gül
* Kurt İle Yedi Keçi Yavrusu