TRUMAN SENDROMU

Truman sendromu adını 1998 yapımı ‘Truman Show’ adlı bir filmden almış, ilginç bir sendromdur.

Sponsor Bağlantılar

Truman sendromu yaşayan insanlar, bir kameranın sürekli onu takip edip, hayatının 24 saatini kaydettiğini sanıyor. Bu sendrom daha çok aktörler, aktrisler veya başarılı insanlarda görülür. Tedavisi anti-psikotik ilaçlar ve anti-depresanlar kullanmaktır. Fakat konuşma terapisi daha iyi gelecektir.

YABANCI DİL SENDROMU

Yabancı dil sendromu, beyinde konuşma esnasında kullandığımız kasları yöneten bölgenin hasar görmesiyle oluşur. Sendromu yaşayan kişiler, her hangi bir kafa travması sonucunda hiç bilmedikleri bir dili konuşmaya başlarlar. Dünyada sadece 60 kişi de görülen bu sendrom, kısa bir süre içinde normale dönüyor.

YÜRÜYEN CESET SENDROMU

Nöropsikiyatrik bir hastalık olan yürüyen ceset sendromuna yakalanan kişiler, iç organlarının çürümüş olduğunu, vücudunda kurtların gezdiğini idea eder. Yürüyen bir ceset olduğunu ve ölümsüz olduğunu kanıtlamak için intihar eden hastalar dahi vardır. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Ruhsal Bozuklular listesine giren sendromun ilaç tedavisi vardır.

CAPGRAS SENDROMU

Capgras sendromu olan kişiler etrafındaki insanların aslında gerçek kişiler olmadığına, başka kişilerin onların yerine geçtiğine inanırlar. Çok fazla görülmeyen sendromun, şizofreni hastalığının bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Capgras sendromunu tedavisi kişiden kişiye değişmekle birlikte anti psikolojik ilaç tedavisi vardır.