Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılı yatırım bütçesinin yarısını imam hatip lisesi yapmak için ayırmış. İmam hatiplere bu kadar yatırımın sebebi nedir? Sınıf mevcutları mı fazla? Fazla ise derslik başına kaç öğrenci düşüyor? Diğer okullarda durum ne? Örneğin meslek liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı kaç?

Sponsor Bağlantılar

Devlet çocuklar arasında ayrımcılık yapamaz. Türkiye’de liselerde derslik başına kaç öğrenci düşüyorsa tüm okullarda ortalama bir sayı olmalıdır. İmam hatiplerde derslik başına yirmi, diğer meslek liselerinde elli öğrenci düşüyorsa devlet o elliyi yirmi yapmak için çalışmalıdır.

Öğretmen açığı denilen dünya eğitim literatürüne biz Türklerin armağanı olan bir kavram var. İmam hatiplerde öğretmen açığı belki hiç yok ancak diğer okullarda öğretmen açığı utanç duyulacak seviyede. Kaynakları kendi halkınız arasında ayrımcılık yapmak için değil, öğretmen alımı için kullanın. Özellikle varoş bölgelerdeki okullarda öğretmen açığı en kısa sürede kapatılmalıdır. İmam hatiplerin öğretmenleri tam olup diğer okullarda korkunç derecede öğretmen açığı varsa bilin ki bunun sorumluları insanlık suçu işlemektedirler. Bir çocuğun, gencin eğitim eksikliği nasıl telafi  edilebilir? Kimse bir genci imam hatibe gitmiyor diye cezalandıramaz.

Okullarda ücretli öğretmen denilen köleler var ve maaşları aynı işi yapan kadrolu bir öğretmenin maaşının üçte biri kadar. Hiçbir özlük hakları yok. Bütçenizi bu insanları atamak ya da hiç değilse  kadrolu öğretmen kadar maaş vermek için kullanın. Aynı okulda aynı işi yapan kişiler de böylece bir parça eşitlenmiş olurlar.

Altından imam hatip okulları olsa, öğrenciler özel limuzinlerle okula taşınsa bu yapılan basit bir ayrımcılıktan öteye gitmez. Dine hizmet edilmiş olmaz.

Eğitimde, adalet ve eşitliğe ihtiyacımız var, mekteb-i dırarlara değil…