Daha önce birçok bilgi ve belge yayınlayan Taraf gazetesi, 17 Mart Perşembe gününden itibaren WikiLeaks Türkiye Belgelerini yayınlamaya başladı. Doğrusu birçok insan gibi ben de WikiLeaks Belgelerinin ortaya ilk çıktığı zamanlarda ülkemiz medyası tarafından yoğun ilgiyle karşılandığını hatırlayarak, Taraf’ın yayınladığı belgelerin de çokça tartışılacağını düşündüm ülkemiz kamuoyunda. Ancak beklediğim gibi olmadı. Belgelerde çok ciddi iddialar, bilgiler olmasına rağmen Cengiz Çandar, Mehmet Barlas gibi bazı köşe yazarları haricinde medya pek itibar etmedi WikiLeaks Türkiye Belgelerine.
İşte şimdiye kadar Taraf’ta yayınlanan WikiLeaks Türkiye Belgelerinde nelerin yer aldığını ‘yorumsuz’ olarak veriyorum…

Sponsor Bağlantılar

-17 Mart Perşembe: Fethullah Gülen için “Türk devletine karşı açık ve yakın bir tehlike değil” diyen ABD yine de uyarıyor: “Nihai niyeti kuşkulu.”

-18 Mart: Abdullah Gül başbakanlığındaki hükümet güvenoyu aldıktan 5 gün sonra Irak’ı işgale niyetlenen ABD Başkanı Bush, 2 adamını Türkiye’ye gönderip taleplerini sıralıyor: “Amerikan ve İngiliz askerleri Türkiye’den geçsin ve Türkiye de bizimle savaşa girsin.”

-19 Mart: Emniyet, ABD’li diplomatlara verdiği brifingde Ergenekon sanığı Veli Küçük için “Özdemir Sabancı’yı vur emrini verdi, Hrant Dink ve Mustafa Duyar cinayetlerine karıştı, Örgütün üst kademelerinde” diyor. Ayrıca ABD, her taşın altında Ergenekon’un görülmesini ve davanın siyasi manipülasyona açık olmasını eleştiriyor.

-20 Mart: Erdoğan’ın henüz başbakan ve hatta milletvekili bile değilken Beyaz Saray ziyaretine ABD Başkanı Bush, Erdoğan’ın Ankara’dan gelen portresini okuyarak hazırlandı: “Karizmatik, otoriter, sempatik, aşırı gururlu, eleştiriyi sevmez.”

-21 Mart: “Derin Devletin Tele Yargısı Var: Derin devlet, yargı mensuplarına görüş aktarmak isteyince telefona başvururmuş ama kelamını daha ziyade MGK (Milli Güvenlik Kurulu) ya da iktidar güçleriyle özel ilişkileri bilinen kıdemli gazeteciler aracılığıyla neşredermiş.”

-22 Mart: ABD’nin Ankara Büyükelçisi Pearson, 2003 Haziranı’nda AKP’den duyulan rahatsızlığın ordunun komuta kademesine etkisini Washington’a rapor etmiş: “Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök’e muhalefet eden Aytaç Yalman, Şener Eruygur, Çetin Doğan, Hurşit Tolon, Fevzi Türkeri ve Tuncer Kılınç paşalar muhtıra verebilir. Yaşar Büyükanıt ikili oynuyor. Ayrıca Genelkurmay, dünyanın değiştiği gerçeğinden ve bu değişimin esnekliğinden mutsuz.”

-23 Mart: ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ankara’ya soruyor: “Nakşilerle- Nurcuların arası nasıl? Nurcu Hareketine Kürtlerin katılımı ne düzeyde? Kürtler genel olarak Gülen’e nasıl bakıyor?”

-24 Mart: “27 Nisan muhtırasından sonra bir süre susan ordunun adı ciddi entrikalar döndüğünü düşündüren bir dizi siyasi skandallara karıştı. Genelkurmay, karargâhta akademisyenlere söylev veriyor.”

-25 Mart: “Erdoğan, 1 martta devlete yenildi: Erdoğan ile Gül, ciddi risk alıp 2003 Irak tezkeresine destek verdi. Ama sonunda rakiplerine yenildiler ve kamuoyu önünde küçük düştüler. Onların rakipleri ise en iyi dostlarımız olduklarını iddia eden generaller ve diğer resmi çevrelerdi.”

-26 Mart: “Kamuda başörtüsünü tartışamazsın bile: A. Necdet Sezer ve asker, Gül’e ‘Kamuda başörtüsünü tartışmak yok’ dedi, 29 kasım 2002 MGK’sında.”

Bu WikiLeaks belgesinin yayınlandığı gün Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni Ahmet Altan “Başörtülü milletvekili” başlıklı yazısında: “Başörtülü kadınların meclise girmesinin ‘laikliğe aykırı olduğunu’ iddia eden saçma sapan ve yasal dayanağı olmayan tezden başka bir engel bulunmuyor ortada. Kadınlarımızın büyük çoğunluğunun sokaklarda başörtülü dolaşması laikliğe uygun ama meclise girmeleri laikliğe aykırı, mantık mı şimdi bu? Artık bu manasızlıkları ve korkuları bir kenara itmenin zamanı gelmedi mi?” diye soruyordu.

-27 Mart: 2003 yılında Ankara’da görevli Suudi diplomat “Türkler kuru beyinli”, Pakistanlılar ise Türk diplomatlar için “kavgacı” demişler.

-28 Mart: “Askeri İstihbaratçı: PKK’ya ilaç sattık.” 2003’te ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden Washington’a giden gizli telgrafta, “ordunun PKK’ya ilaç satmak için anlaşma yaptığı”, ‘istemeyerek bizzat parçası oldum’ diyen bir eski istihbaratçının ağzından aktarılıyor. Ayrıca kriptoda “Atlantikçiler, Avrasyacılar ve Milliyetçiler olarak 3’e bölünen Türk Genelkurmayının uyuşturucu işine ve yolsuzluğa bulaştığı ve PKK’ya ilaç sattığı” iddiası var.

-29 Mart: 19 Ocak 2007’de öldürülen Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink, 14 Kasım 2006’da bir grup ABD’li yetkiliye şunları söyledi: “Türkiye’de gerçek laikliği AKP temsil ediyor. Olumsuzlukların kaynağı din değil, milliyetçilik.”

-30 Mart: 4 Temmuz 2003’teki çuval baskınından 2 ay önce Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, ABD’ye mektup yazmış, Washington ültimatom vermiş.

-31 Mart: “PKK’yla görüşmeyin Kıbrıs’taki adam vuruldu.” yazıyor ABD kriptolarında.  

-1 Nisan: Amerika katliamı önceden gördü: Rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve katliamlarından önce ABD, Ankara’yı uyarmış: “Hıristiyan aleyhtarı söyleminiz şiddet doğurabilir.” Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı ve ‘Çocuklarımızın imanı çalınıyor’ diye Hıristiyan misyonerlerin hedef alındığı hutbenin 11. 03. 2005’te okunmasından sonra Diyanet’e ve hükümete “Bu söylemi değiştirin” dendi, ABD tarafından.

-2 Nisan: “Orduda Nato Karşıtı Hücreler”: Türkiye’de yıllardır tartışılan JİTEM’in varlığından ABD’nin kuşku duymadığı resmi yazışmalarda açıkça görülüyor. Ayrıca ABD, “genç subayların NATO’ya karşı zehirlenmesine yönelik kampanyadan endişe duyduğunu” ifade ediyor.

-3 Nisan: “Milliyetçilik iğrençleşti”: Dink suikastından 3 hafta sonra Washington’a gönderilen telgrafta yükselen milliyetçilikle ilgili endişeler aktarılıyor.

-4 Nisan: “Türkler Kerkük valisini vuracak”: 4 Temmuz 2003’te Türk Özel Kuvvetlerinin Süleymaniye’deki karargahını basan Amerikan güçlerinin bunu niye yaptıklarının cevabı, ABD kriptolarına yansıdı: “Bir Türk askeri de Kerkük Valisini öldürme planının parçasıydı.”

-5 Nisan: ABD’ye göre, dinsel çoğulculuğun sağlanmasında anahtar rolü Alevilerin ibadet özgürlüğü oynayacak. Ayrıca Washington, Alevi siyasi tercihleriyle de çok yakından ilgili: “AKP’yi aforoz ettiler”.

NOT: “ ” arasında yer alan ifadeler, ABD kriptolarında bulunan ifadeler.

Erden ÖZKANT