Taraf gazetesi, WikiLeaks Türkiye Belgelerini yayınlamaya devam ediyor…

6 Nisan: ABD’li diplomatlara, 12 Haziran seçimleri için tahminini söyleyen Mustafa Koç’a göre AKP parlamentodaki çoğunluğunu yitirecek, AKP- MHP ya da CHP- MHP koalisyonu olabilir: “AKP, 2011 parlamento seçimlerinde 2009 yerel seçimlerinde olduğundan daha kötü performans gösterecek ve iktisadi krizi iyi yönetememesi nedeniyle çoğunluğunu bile yitirebilecek…Koalisyon demokrasinin yararı için gerekli olabilir.” Ayrıca Koç’a göre IMF yardım etmezse, özel sektör 20 milyar dolarlık borcunu döndüremez. (Koç, medyada geniş bir şekilde yer bulan bu Wikileaks belgesini doğruladı ama Taraf’ın haberini “kasıtlı bulduğunu” söyledi. Ayrıca Koç, “şartlar değişti, AKP 1. olur” dedi.)

Sponsor Bağlantılar

7 Nisan: Genelkurmay, 19 Mart 2009’da yabancı elçilik görevlilerine brifing verip “Çözüm için af dâhil her seçenek masada” demiş.

8 Nisan: ABD Dışişleri: “Genelkurmay ve ordunun diğer birimleri, mesela Deniz Kuvvetleri, Ergenekon’a ne kadar bulaştı? Asker ile AKP arasında müzakere var mı? Erdoğan bu soruşturmayı dizginlemek isteyebilir mi?” sorularının cevaplarını istemiş.

9 Nisan: Habertürk gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı yıllarca çalıştığı Aydın Doğan ve grubu için : “Doğan Grubu hırsız. Türkiye’de kimse Doğan için ağlamayacaktır” demiş.

10 Nisan: Amerikan belgelerine göre askerin 27 Nisan e- muhtırasına cevap olarak Cemil Çiçek’in bir gün sonra okuduğu hükümet bildirisini kaleme alan kişi Abdullah Gül’dü: “AKP’yi demokratik açıdan ahlaklı yolu seçmeye ve Çiçek’in 28 Nisan’daki açıklamasına yansıyan çizgiyi izlemeye ikna eden Başbakan değil, bu açıklamayı kaleme aldığı belirtilen Gül oldu.”

11 Nisan: 2007’deki cumhurbaşkanlığı krizi için “Ordu ve CHP’nin demokrasiye saldırısı” diyen ABD’li diplomatlar, gün gün izledikleri süreçte Abdullah Gül’ü desteklemişler.

12 Nisan: Washington’a göre, “Türkiye’nin yakın gelecekte nükleer silah programı yok ancak bunun tersine çevrilmesi ihtimali de ciddi bir endişe kaynağı.”

13 Nisan: ABD Büyükelçisi Wilson’un onayıyla gönderilen ve 22 Temmuz seçimlerinden iki hafta önce yazılan telgrafta Erdoğan için “Büyük adam sahnede bis yapıyor” yazıyor.

14 Nisan: “Analistlerin, askeriyenin güven içinde olduğu yönündeki iddialarına rağmen, generaller, PKK terörizmini ve Kuzey Irak’a bir sınırötesi operasyon düzenlenmesi gerekliliğine ilişkin tartışmayı, AKP’yi terörizm konusunda zayıf göstermek için kullanarak, sahne arkasından bariz biçimde çalışıyorlar… Biz, ayrıca ABD’nin doğrudan ya da dolaylı biçimde, Kuzey Irak’taki PKK’ya silah sağladığı yolundaki iddiaların arkasında da askeriyenin parmağı olduğunu tesbit ettik” diyor ABD’li yetkili.

15 Nisan: “Sarkozy, 70 Milyon Müslümanı AB’de istemiyor.”

16 Nisan: 19 Haziran 2007’deki ABD telgrafında, 4 yıl önce hayatını kaybeden yazar Mehmed Uzun’un tesbitleri var: “Savaş, Türkiye’nin Kürtleri için daha ileri haklar elde edilmesini engelliyor. Devlet de PKK da suçlu.”

Erden ÖZKANT