İstanbul: 2007 seçiminde 70 milletvekili çıkaran İstanbul, bu seçimde 85 milletvekili çıkardı. Bunlardan 46’sını AKP, 29’unu CHP, 7’sini MHP ve 3’ünü bağımsız adaylar aldılar.

Sponsor Bağlantılar

Ankara: AKP 17, CHP 10, MHP ise 4 milletvekili gönderdi Meclis’e.
İzmir: AKP 11, CHP 13 ve MHP ise 2 milletvekili gönderdi Meclis’e. (Binali Yıldırım ile Ertuğrul Günay’ın İzmir’den aday gösterilmelerinin etkisi bu sayılarda epey etkili olmuş anlaşılan)

Diyarbakır: AKP 5, BDP ise 6 milletvekili gönderdi Meclis’e.

Antalya: AKP 6, CHP ise 5 milletvekili gönderdi Meclis’e. (Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın şehirdeki birçok projeyi durdurduğu, şimdiye kadar yaptığı en büyük projelerin ise ‘bira festivali’ ile ‘şehrin bazı yerlerine heykeller koydurmak’ olduğunu ve seçim sonucunun üzerinde Akaydın’ın yaptıklarının daha doğrusu yapamadıklarının etkisinin büyük olduğunu söyledi seçimlerin ardından konuştuğum Antalyalı bir dostum. Ayrıca Deniz Baykal faktörünü de unutmamak lazım Antalya’da. Zira onun genel başkanlıktan gitmesi de CHP’yi Antalya’da olumsuz etkiledi bu seçimde)

Kayseri: AKP 7, CHP ise 1 milletvekili gönderdi Meclis’e. (CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Kayseri Belediye Başkanı’nın yolsuzluk yaptığından bahsetti seçim sürecinde sürekli olarak. Ancak bunun pek de Kayserilileri etkilemediği görülüyor. Bunun sebebi ise Kılıçdaroğlu’nun iddialarının gerçek dışı olması olabilir)

Bursa: AKP 11, CHP ise 5 milletvekili gönderdi Meclis’e. (Bülent Arınç’ın Bursa’dan aday gösterilmesinin bu sonuç üzerinde etkisinin olduğu söylenebilir.)

Erden ÖZKANT

* 12 Haziran Seçimi ve Sonuçları – 1: Partiler ve Oy Oranları
* 12 Haziran Seçimi ve Sonuçları – 2: Bazı Büyükşehirlerdeki Durum Ne?
* 12 Haziran Seçimi ve Sonuçları – 3: Yeni Meclis’te Dikkat Çekenler
* 12 Haziran Seçimi ve Sonuçları – 4: Kim Ne Dedi?
* 12 Haziran Seçimi ve Sonuçları – 5: Cemaat, İtaat ve Siyaset