Ben doğduğum gün öcü olarak tanımıştım kürtleri. Kimliğini gizlemeden konuşan Kürtte yoktu bizim zamanımızda. Toplumsal sancının en ıstıraplı dönemiydi yani bizim dönemimiz. Çevremizde çok arkadaşımız vardı. Hepsi de başka şehirlerden gelen insanlardı. Bu kadar farklılığa rağmen hiç kimse Kürt olduğunu söyleyemiyordu. Arada bir istisna çıkarsa biz de onları aşağılıyor aramıza almıyorduk.Çocukluk işte ne olacak. Çocukluk dönemimizin cahilliği devletle iş birliği yaparak kürtlere  savaş açmıştı. İzmit’te yaşarken yan komşumuz kürttü. Bir ara baktım bizim yaşlılar toplanmış bir yere gidiyor. Çocukluk merakıyla peşlerine takıldım. Adamlar ve kadınlar  doğulu bir ailenin  evini taşlıyordular.  Analar çocuklarını kapmış ellerine birer taş vermiş hedefi gösteriyordular. İşte böyle bir süreçti bizim kürtlerle yaşadığımız.

Sponsor Bağlantılar

Daha sonra İstanbula geldik. “Burası büyük şehir. Basit etnik çatışmalar olmaz” dedim. Mahallemizdeki zenci-beyaz ilişkisine benzeyen gruplaşmaları görünce yerin dibine girdim. İstanbul görmüş abim üniversiteye gitti. “Üniversite ve İstanbul görmüş abim bu işlere bulaşmaz” dedim. “Saf Türkle evlendim” diyerek caka satan abim beni ters köşeye yatırdı.

Zaman geçti. Günler ardı ardına ilerledi. Benim eğitimi yarıda bırakan aşırı milliyetçi abim  yengeyi Muştan seçti. Olaylar ondan sonra patlak verdi. Büyük abim küçük abime resti çekti. Küçük abim ateşkes ilan etti fakat büyük  kürt gelin alanla pazarlık yapılmaz diyerek bu teklifi reddetti.

Neyse işin şakasını bırakalım. Anlamayanlar için birinci bölümü biraz daha açalım. Kardeşim  “kürt sorunu” konusunda devlet nasıl tahlil yanlışı yaptıysa aynısını biz de halk olarak yaptık. Aileler olarak kürtlere karşı bir ön yargı sahibi olduk. Neyse ben şanslılardan sayılırım. En azından demokrasiye inana küçük abim bir kürt yenge getirdi. Şükürler olsun. Darısı diğer ailelerin başına.

Şükürler olsun ki geçte olsa saat doğruyu göstermeye başladı. Kardeşlik için adam gibi stratejiler seçmeli ve bu yolda dik bir şekilde yürümek gerekiyor.

Kürtler-1
Kürtler-2
Kürtler-3
Kürtler-4 (Hikayeler)
Kürtler-4 (Hikayeler-2)