Ali Sekülü

Sağlam bir vatandaş olabilmek için kimsenin beni aldatamaması gerekli. Bunun içinde tarihimi, coğrafyamı, siyaseti ve belki de hiç duymadığım bazı başka bilimleri yeteri kadar bilmeliyim. Analitik düşünmeyi, doğru karar vermeyi, sağlam sezgilere sahip olup onlara güvenmeyi öğrenmeliyim.Daha önemlisi yurdumu paylaştığım bütün insanlar bu şekilde olmalı. Ben mucizevî bir şekilde kendimi yetiştirsem bile insanların top yekûn bu seviyeye gelmeleri gerektiğini anlamaları için, yetişmiş insanların bir araya gelerek belli bir plan dâhilinde doğruları ortaya koymaları ve insanlarımıza öğrenmeleri gerektiğini öğretmeleri gerekmektedir. Çünkü benim bulunduğum yerde birçok insan bana ne, ben ne anlarım deyip geçmektedirler. Oysa yanlış bile olsa ufak referanslarla kıyaslamalar yaparak bende varım diyemezler mi?

Sponsor Bağlantılar

Artık, Ahmet nasıl yapıyorsa bende öyle yapayım, Ahmet hiç yanılmaz, o doğrudur, dürüsttür, bilgilidir demenin bile gelişmişlik sayılabileceği bir ortama doğru sürükleniyoruz. Öyle ya bilmem ne yapacağımı bilmiyorum demekten daha iyidir, “ en kötü karar, kararsızlıktan iyidir “ gereği.

İstatistiksel sonuçlara bakıldığında bir önceki paragrafta geçen cümlelerimin hiç de doğru olduğu görülmemektedir. Okuma yazma oranlarının süratle yükselmekte olduğunu iş ve işçi bulma kurumunda ki kuyruklarda diplomalı bekleyenlerdeki artıştan okuyabilirsiniz. Ama bu okumuş işsiz insanların ve okuyamamış işsizlerin beyinleri sürekli olarak “ Bir fitne dokuz büyüye bedeldir “ cümlesinden okunabileceği gibi işsizlikle türeyen fitnelerle süratle beyinleri sislenmektedir. Üstelik işsizlik ve yarın ekmek bulamama, bulsa da doyamama kaygısı sebebiyle binlerce fitne beyinlerde üreyerek istila etmektedir. Buna rağmen her konunun çözümü bulunmuş gibi Allah rızkını verir üreyebildiğin kadar üre düşüncesi topluma sadece bugün çakılan bir düşünce değil eskiden beri devam ede gelmektedir. Sanki Allahın eğitim masraflarını da garanti altına aldığına dair bir sözü varmış gibi! Bizler çoğalın emri ilahisini ahlakda, bilimde, fende de çoğalın şeklinde de anlamamalımıyız? Güzel olun ki sizi örnek alan daha gençler de güzel olmaya çalışsın, eğitimli, bilgili, kültürlü olmaya çalışsın ve böylece bilenler artsın. Çünkü bilenle bilmeyen bir değildir. Şeklinde anlamamız gerekmez mi?

OLUP BİTENLER

* Olup Bitenler 1
* Olup Bitenler 2
* Olup Bitenler 3
* Olup Bitenler 4
* Olup Bitenler 5